STRAATNAAM VERKLAARD Vennewatersweg De Vennewatersweg in Egmond-Binnen loopt van de Herenweg in het westen, oostwaarts naar de Kennemerstraatweg in Heiloo. In het kader van deze rubriek zullen wij slechts het deel tot aan de gemeentegrens met Heiloo beschouwen. Overigens heeft de huidige Duinweg, ooitHet verlengde Vennewatergeheten. Langs de Vennewatersweg lag en ligt een aantal interessante objecten welke wij in het vervolg van dit artikel nader zullen bespreken. Vennewaterspolder De weg ontleent zijn naam aan de oude waterloopHet Vennewaterwelke daar oorspronkelijk liep. De aanduiding vennewater verwijst naar een waterloop door een moerasachtig gebied, een veen of ven V Vergelijk in dit kader ook hetRinnegommer Vennewater(Geestgronden jrg. 16 nr. 1, april 2009, pag. 21-33) en de 'Peperstraat' (Geestgronden jrg. 18 nr. 2/3, augustus 2011pag. 78-83). De huidige Vennewatersweg volgt grotendeels het tracé van deze oude waterloop. Ook de Vennewaterspolder welke ligt ingeklemd tussen de dorpen Bakkum, Egmond-Binnen, Heiloo en Limmen ontleent haar naam aan de oude waterloop. De Vennewatersweg vormt de noordelijke begrenzing van deze polder die ontstond nadat in februari 1611 de grondbezitters tussen de Zanddijk in het zuiden en het Vennewater besloten hun land in polders te leggenZij kwamen toen onderling overeen hun landerijen te doen bedijcken ende bekaeijen, rontsomme daert zelve van nooden wesen zal, ende voorts in de zelve te doen stellen een goede molen.De kosten van deze werken kwamen uitsluitend voor rekening van de lage groet- of graslanden. De hogere, arme zanderige geestgronden hoefden niet bij te dragen. Het latere onderhoud kwam echter weer wel ten laste van zowel groetlanden als geestgronden. De hieraan verbonden kosten zouden 'morgen-morgens gelijk', dat wil zeggen naar evenredigheid van ieders landbezit, over de nieuwe polder worden omgeslagen2). Ondanks de overeenkomst van februari 1611 schijnt er toch onenigheid onder de grondbezitters te hebben bestaan. Dat een aantal van hen het nodig vond zich in de loop van 1612 middels een rekest tot de Staten van Holland te wenden vormt hiervoor een duidelijke aanwijzing. In dit rekest werd uiteen gezet dat men vreesde bij de omslag en inning van de kosten verbonden aan het leggen van de dijk en de bouw van de molen Geestgronden, 20 (2013), nr. 2/3 93

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 55