Henry Lord Darnley. Zij gingen wonen in het Holyrood Palace te Edinburgh. De prins-gemaal toonde weinig interesse voor officiële zaken, wat als gevolg had dat Maria alle belangrijke zaken regelde met haar secretaris Rizzio. Dit maakte Henry jaloers en in overleg met de Schotse adel werd het plan gesmeed de ijverige, trouwe secretaris te vermoorden. Maria zwoer wraak en had op haar beurt samen met Jacob hertog van Bothwell plannen gemaakt om Henry om het leven te brengen. Toen Maria na de moord op Henry trouwde met Bothwell werd dit huwelijk door zowel de Schotse adel als bevolking niet geaccepteerd, omdat zowel Maria als Bothwell gezien werden als de moordenaars van Henry Lord Darnley. Het werd nu wel heel onrustig in Schotland. Er was sprake van een (burger)oorlog tussen de Koninklijke familie enerzijds en de adel en bevolking anderzijds. Door zich over te geven aan de Schotse adel gaf zij Bothwell de gelegenheid te vluchten. Maria werd in 1567 afgezet door de Schotse edelen. Uiteindelijk, na diverse pogingen om de troon te bemachtigen, vluchtte zij naar Engeland, waar haar nicht Elisabeth koningin was. Toen Maria aanspraak ging maken op de Engelse kroon, werd zij in feite een bedreiging voor Elisabeth. Deze liet haar arresteren. Maria werd naar kasteel Fotheringhay overgebracht. Zij heeft daar ruim 20 jaar in gevangenschap doorgebracht. Toen in 1587 Maria genoemd werd als medeplichtige in het complot om Elisabeth te vermoorden, om op deze manier de Engelse troon te bezetten (zij zou schriftelijk hebben ingestemd met het complot), kwam haar tragisch einde nabij. Na een kort proces werd zij schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Op dinsdag 7 februari wordt Maria het vonnis voorgelezen. De volgende morgen trad zij, in vol ornaat, de hal van kasteel Fotheringhay binnen, waar zij met de bijl werd onthoofd. Louise van Lotharingen Louise werd geboren te Nomeny op 30 april 1553 als dochter van Nicolaas hertog van Lotharingen-Vaudémont en Margaretha van Egmont, de enige zuster van graaf Lamoraal van Egmont, die op 5 juni 1568 te Brussel werd onthoofd. Een veel oudere link met het Huis van Egmont bestond uit het feit dat Philippa van Egmont, gehuwd met René van Lotharingen, haar overgrootouders waren (zie afb. 31 het genealogisch schema). Haar moeder overleed amper een jaar na haar geboorte, op 10 maart 1554. Vader Nicolaas zou nog tweemaal huwen. Geestgronden, 20 (2013), nr. 2/3 89

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 51