In Wassenaar werden me nog meer schilderijen van Roeland Koning getoond. Prachtig kleurig en los geschilderd. Of het nu wel of niet om Egmonders gaat, het werk raakt. Afb. 27 'Terug uit de duinen 1936'Olieverf, 158 x 114 cm, particulier bezit in Auckland, Nieuw Zeeland, Boven: Jacob Groen en Aris Krab. De vrouw in het midden zou 'Skêêleve Ka' zijn genoemd, de vrouw rechts lijkt op Maartje Stam, de vrouw van Jacob Groen. Vooraan 'Jan van Joost' Voor het eerst in kleur Nog enkele werken van groot formaat, waarvan alleen een matige zwart wit afbeelding bekend was, zijn gevonden. 'De aardappelrooiers' uit 1936 blijkt in Warmenhuizen te hangen en de eigenaars zijn er maar wat trots op. Het is overgekomen van een familielid dat in Egmond heeft gewoond. Het schilderij oogt wat donker, maar zodra er meer licht op valt, komt het helemaal tot leven. Het blijkt over een stilleven te zijn geschilderd, iets dat de schilder dikwijls deed als hij niet tevreden was over een werk. (Zie de afbeelding in de vorige Geestgronden. Het is tevens de achtergrond van het zelfportret van de schilder uit 1976.) Terug uit de duinen Het werk 'Terug uit de duinen' hangt in Auckland, Nieuw Zeeland, zo heeft de familie Stompedissel uit Akersloot ons laten weten. Ze waren daar bij hun bezoek erg van onder de indruk en stuurden jaren geleden al een foto naar Historisch Egmond en die kwam nu boven water. Volgens de Hollandse eigenaar is het schilderij door zijn moeder gekocht in Wassenaar van een vrouw uit de buurt van de Jonkerlaan. Bij de emigratie inl958 ging het mee als aandenken aan Holland. Geestgronden, 20 (2013), nr. 2/3 81

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 43