Dit artikel is een aanvulling op de verhalen die Carla Kager schreef in de Geestgronden van mei 2013 en in deze uitgave. Enkele van de genoemde af beeldingen zijn daar te vinden. Carla Kager ZOEKTOCHT NAAR DE SCHILDERIJEN VAN ROELAND KONING Hoeveel schilderstukken en tekeningen heeft de jonge schilder Roeland Koning tussen 1924 en 1936 van Egmonders gemaakt en waar zijn die gebleven? Geïnspireerd door deze vraag ben ik op zoek gegaan. Daarbij kreeg ik veel medewerking van veilinghuizen, kunsthandels, paleizen, musea, schilderijenbezitters, familie en Wassenaarse vrienden van de kunstenaar. Er volgden enthousiaste telefoontjes, mails, foto's, brieven en bezoekjes en daaruit bleek wel hoe blij menigeen is met een Roeland Koning aan de muur en/of met een verhaal over de schilder. Vakantie in Egmond Opvallend is dat het werk vaak dateert uit de beginjaren dertig, toen de schilder hier niet meer woonde, maar alleen af en toe met zijn gezin hier vakantie vierde. Menig werk moet hij elders hebben (afjgemaakt. Kunstenaar Geert Jan van Meurs (1926-2007), destijds een badgastenkind aan de Boulevard, speelde dikwijls bij het huisje aan de duinrand met de oudste kinderen Koning. Toen hij een halve eeuw later voorzitter was van het Museum van Egmond, probeerde hij de schilder over te halen om werk aan het museum ter beschikking te stellen of tenminste een afbeelding om ansichtkaarten van te maken. Op zijn smeekbrieven kwam echter geen antwoord. Roeland Koning had geen Egmonds werk meer en de 'kinderen' of kleinkinderen Koning hadden of hebben het evenmin in huis. De laatste jaren blijken er nogal wat schilderijen (voor lage prijzen) te koop te zijn geweest en daarvan heeft uiteindelijk ook het Museum van Egmond geprofiteerd. Dit was de aanleiding om ander werk op te sporen en er mooie afbeeldingen van te maken of te verkrijgen. 77 Geestgronden, 20 (2013), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 39