de hoogte het torenspitsjen der kerk. Merkwaardig is die plaats: daar stond voorheen de prachtige en uitgestrekte Abtdij, wier hoogeerwaardige Abten staf en mijter voerden, en die er prijs op stellen, dat hunne kerk de oirsprong, de kern was van het graafschap Holland. Vele en schoone herinneringen zijn aan die plek verbonden; voor deze maal echter houden we ons daarbij niet op, en treden het dorp binnen. Maar nu verzoek ik u, mij westwaards te volgen in de richtig der duinen; 't is wederom een zonnige weg, maar slechts een kwartier uurs vraag ik van u. "Hadt gij maar een koelen dronk waters voor me," voert ge mij tegen. "Geduld! Ziet gij daar die kleine hut?" Nu zijn wij er. Neven haar en recht vóór u, midden in een bebouwden akker, ligt St. Aelbrechtsput. Nog een stulpjen staat er een weinig verder, rechts van u; aan den gezichteinder teekenen zich de lijnen der hier niet hooge duinen, en achter hen bruischt de zee. Maar, stil! Laat ons aan het eerste hutjen aankloppen, en vragen dat de put ontsloten wordt. De arme vrouw, die het bewoont, zal dra met de sleutel verschijnen. En nu de breede put ontsloten is, laat ons nu op den rand ons neerzetten, en drinken van dat frissche en krystalheldere water. Al willen hervormde predikanten zelfs in het jaar 1858 niet van St.Aelbrechts mirakuleuze bron drinken, uit vrees misschien van zich schuldig te maken aan paapsche superstitie - gij en ik zijn katholiek; wij weten dat beter. Zie naar beneden, hoe vreemd de grondslagen gemetseld zijn: zij spreken van hooge oudheid. Maar de zonnehitte omgloeit ons hier overal: laten wij de armzalige woning van de bewaarster der bron binnentreden, dan zal ik u de geschiedenis van dit plekjen verhalen. Verwacht echter geen kunstig inééngevlochten roman; ik wil, slechts met eenigzins levendige kleuren, u de historie afschetsen. Tot zover mijn verslag van de korte sfeerschetsen van de omgeving van Egmond-Binnen die als een soort 'bijprodukt' naar boven kwamen borrelen bij een onderzoekje naar de Adelbertusput. Bent u door het lezen hiervan nieuwsgierig geworden naar de Adelbertusput? Er bestaat een actieve Stichting Adelbertusakker met diverse activiteiten en een informatieve website. Op de website adelbertusakker.nl vindt u vele prachtige afbeeldingen van de akker en haar put afkomstig uit de collectie Fred Houtenbos. Daarnaast zijn er vele boeken geschreven over de plek en haar geschiedenis. Veel van deze boeken bevinden zich in de bibliotheek van Stichting Historisch Egmond en die van het Regionaal Archief Alkmaar. 76 Geestgronden, 20 (2013), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 38