St. AelbrechtsPut bij Egmond Maar een nóg mooiere beschrijving van ons dorp is aangetroffen. In een studie uit 1859 over de put en haar vroegste ontstaansgeschiedenis wordt als inleiding verslag gedaan van de voetreis van Bakkum naar Egmond- Binnen. Het boekwerkje draagt de titel 'St. Aelbrechts Put bij Egmond'. Een schitterend romantisch beeld wordt gegeven van de directe omgeving. Bijna filmisch wordt uit de doeken gedaan waar we ons bevinden en hoe het landschap met haar Egmond er bij lag tijdens een hete zomer. Opnieuw is er aan de taal nu niets veranderd. Dat hoeft namelijk niet. U moet er even geconcentreerd boven gaan zitten, en dan zult u het met mij eens zijn dat dit soort teksten de fantasie prikkelen, en u doen verlangen naar een tijdmachine die u naar deze periode zou kunnen brengen om het zelf te ervaren. Wandelt gij met mij mede, lezer? Egmond-binnen is geen bloeiend dorp, en de weg, dien wij, uit het zuiden komende, volgen, is lang en niet gemakkelijk; en toch daarheen willen wij onzen tocht richten langs den rullen zandweg. Van lieverlede voert het weinig bereden wagenspoor door het oude gehucht Bakkum, van welks middeneeuwsche kapelle gij ter linker noch rechter zijde enig spoor meer ontdekt. Nu eens kronkelt de weg door boschaadjen heen, en doet somtijds vervallene lanen aan, wier hoog opgaande statige beuken, aan den voet door de kruiden en slingerplanten der wildernis omgroeid, heenwijzen naar een punt van uitgang, thands geheel onbekend - zij verliezen zich in schraal kreupelgewas, zonder dat men gissen kan, welke plek, vroeger aan haar uiteinde gelegen, zulk een prachtig aangelegde allee verdiende. Andere malen wandelt gij over den dorren duingrond, waar geen windtjen langs de ontkleurde stoppels ritselt, en de zomerhitte u doet verlangen naar de intrede van het nog vergelegen dorp Egmond, dat een weinig meer schaduw schijnt aan te bieden. Intusschen getuigen die nog statige overblijfselen der aloude beukenlanen van vroegere oudheid; de herinnering van het bestaan eener kapel in dat van de waereld als afgescheidene gehucht Bakkum wekt gedachten in u op aan den lang vervlogen voortijd, en gij peinst, dat hier meer leven en welvaart moet zijn geweest, meer zielsleven vooral, dan zich nu vertoont over de geel getinte en met schraal veldgewas bezette akkers, en in de zwijgende eenzaamheid der boschgronden. En zoo was het ook. Maar laat ons den wandelstaf weer ter hand nemen, en onzen weg voortzetten, al vermoeit ons den tocht. Wij naderen Egmond. Zie, ginds verheft zich op Geestgronden, 20 (2013), nr. 2/3 75

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 37