De eenzame put Twee van deze illustratieve stukjes wil ik u niet onthouden. Het eerste is geschreven door J.A. de Rijk in 1873 en is afgedrukt in "Bijdragen voor de geschiedenis van het Bisdom van Haarlem". De manier van taalgebruik is verouderd, maar bewust onveranderd gelaten in deze bijdrage. Gewoon, omdat het zo mooi is. Ongeveer tien minuten ten westen van Egmond-Binnen, niet ver van het begin der Noordzee-duinen ligt deze put midden in een akker bouwland. St. Willibrords-put te Heilo is door lommer overschaduwd zeer nabij eene kerk gelegen, onmiddellijk langs een weg dien de onbezorgde schooljeugd vaak met haar gedruisch verlevendigt: St. Aelberts-put welt in de eenzaamheid op, in het open veld; het uitspansel des hemels alleen overwelft hem, en somtijds als het doffe dreunen der Noordzee gehoord wordt, is dit het eenige geluid, dat de stilte verbreekt. Alleen staat er op weinig schreden afstands een schamel huisje, en een goed eind verder nog een paar andere. Eerbied voor die plek! Dat is de plaats, waar St. Adelbert terstond na zijn sterven begraven werd. Daarbij komt dat J.A. de Rijk ook nog de moeite heeft genomen om in 1857 een plaatje te tekenen van de put, zoals die er bij lag op dat moment. Via steendruk siert dit plaatje zijn artikel en ook dit verhaal. Afb. 23 Lithografie van het tekeningetje dat JA. de Rijk maakte tijdens zijn bezoek aan de Adelbertusput in 1857. Uit:Bijdragen voor de geschiedenis van het Bisdom van Haarlem', 1873, pag. 292 V, Coll. RAA, 72 C. 74 Geestgronden, 20 (2013), nr. 2/3 S. AcTberts Put "bij EtpncmcL 1857. iit/i.l Haarlem

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 36