Hoe zagen bezoekers in de negentiende eeuw Egmond-Binnen als ze lopend door de duinen bij het kleine dorpje aankwamen? Jesse geeft hiervan een sfeer volle schets in onderstaand artikel waarin ooggetuige beschrijvingen worden gegeven uit die tijd. Jesse van Dijl BEZOEKERS VAN DE ADELBERTUSPUT IN DE NEGENTIENDE EEUW Inleiding Tienduizenden bezoekers komen elk jaar naar de Egmonden. Toeristen voor het strand en de zee, voor de bollenvelden in bloei, de kunst, cultuur en natuur. In alle media worden vervolgens breeduit verslagen van deze bezoeken geschreven. De prachtigste foto's op internet, mooie reportages in publicaties. Een overvloed van informatie die het soms zelfs erg ingewikkeld maakt om dat te vinden wat je zoekt. Hoe anders is het om een beschrijving te vinden van hoe het er bijvoorbeeld tweehonderd jaar geleden aan toeging. Van verschillende thema's is uiteraard enorm veel terug te vinden; de abdij, het slot, de visserij, belangrijke personen, hele bibliotheken zijn hierover volgeschreven en veel is bekend. Maar een mooi sfeerverhaal van het Egmond zoals het werd gezien door een voorbijganger is veel moeilijker te ontdekken. Lang geleden waren er geen toeristen of bezoekers, en als ze er al waren dan schreven ze niet veel op over hun belevenissen. En als ze toch wel wat schreven dan is het maar de vraag of dat bewaard is gebleven. Wanneer je niets te zoeken had in de Egmonden, dan kwam je er niet zo snel. Een uitzondering hierop vormden de bedevaartgangers of pelgrims. Individuen of groepen die binnen een religieus kader op zoek gingen naar zichzelf op een plek waar ze konden nadenken. Vaak een plek waaraan heilige kenmerken werden toegekend en waar een wonder is gebeurd. Zo'n bekend bedevaartsoord was en is tegenwoordig nog steeds de Adelbertusput bij Egmond-Binnen. De Adelbertus Kapel Toen de missionaris Adelbert rond 740 overleed, werd hij begraven in Egmond. Het oorspronkelijke Egmond. Het duurde niet lang of rondom zijn graf begonnen wonderen plaats te vinden en dit trok pelgrims aan. Een echte cultus ontstond en er werd een kerkje boven het graf gebouwd. 68 Geestgronden, 20 (2013), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 30