Krab en overgrootmoeder Jannetje de Groot .Een reproductie, want het echte werk is begin jaren dertig aangekocht door koningin Wilhelmina. Ook de bekende ansichtkaart met Aris en Jannetje die aardappels rooien op het landje in duin, hangt bij Jaap in het groot boven de bank. Uit wat Roeland Koning heeft nagelaten, blijkt dat hij deze en andere foto's heeft laten maken door een fotograaf uit Baarn, om elders verder te kunnen werken aan Egmondse schilderijen. Poseren in het atelier Aris en Jannetje vonden het blijkbaar geen punt om vereeuwigd te worden door een schilder of fotograaf. Ze kregen er af en toe een extraatje voor en ongetwijfeld ook wel eens commentaar uit het dorp. Ze konden het heel goed vinden met Roeland Koning en zijn jonge gezin. Cora (1924), de oudste dochter van Roeland Koning, is met bijna negentig jaar oud genoeg om nog te weten dat ze opa Aris, verdraaid aardig vond. Ze zat vaak bij hem op schoot als hij kwam poseren. Hij noemde haar zijn koffieboontje, omdat ze zo lekker bruin zag van het spelen in de duinen. Ook opoe Krab vonden ze bij de familie Koning een heel lief mens. Maar Dien, de vrouw van de schilder moest niet met limonade aankomen. Dat lustte ze niet. Arie de Bels Opmerkelijk is, dat de nazaten van Aris en Jannetje, zoals de familie de Groot (de Bels), zich nog het langst van iedereen hebben toegelegd op het schelpenvissen. Ook leefden ze van de landbouw in de duinen en vroeger ook wat veeteelt. Ze werkten met hun eigen paarden, die je tot voor kort nog kon ruiken op de hoek van de Julianastraat en de Emmastraat. Daar woonde Arie de Groot (1947-2011), de vader van Saskia, die in het museum haar familie aanwees op het schilderij. Aris Krab was zijn overgrootvader. Arie was een markante Derper die eigenlijk 100 jaar te laat was geboren, zo vond hij zelf. Hij reed nog altijd met paard en wagen naar het land in duin of over het strand om schelpen te vissen. Toen hij in 2011 plotseling overleed, kwam er een abrupt einde aan dit tijdperk. Arie was een bekend en geliefd dorpsfiguur en misschien ook wel de meest geportretteerde. Een eenvoudige en toch ook bijzondere Derper, die goed kon opschieten met mensen van allerlei slag. Als Arie inderdaad honderd jaar eerder had geleefd, was hij vast ook geschilderd door Roeland Koning, die een klein eindje verderop woonde en werkte.O 66 Geestgronden, 20 (2013), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 28