Roeland Koning, een jonge, goed opgeleide kunstschilder, maakte tussen 1924 en ongeveer 1936 met grote inzet en met veel inlevingsvermogen monumen tale tekeningen en schilderijen van Egmondse oud-vissers en hun vrouwen. In de vorige Geestgronden schreef Carla Kager een verhaal over zijn leven en werk. Zij raakte niet alleen geboeid door de kunstwerken, maar ook door de afgebeelde Derpers, waarover zij deze keer verhaalt: Jacob Groen, Antje de Groot-Wijker, de gebroeders Krab en Jannetje Krab- de Groot. Zij poseerden voor de schilder en komen op meerdere schilderijen voor. Carla Kager DERPERS OP DE SCHILDERIJEN VAN ROELAND KONING Bewogen levens Inleiding Roeland Koning woonde en werkte van 1924 tot 1927 aan de Julianastraat 66 in Egmond aan Zee. Daarna verbleef hij er tot halverwege de jaren dertig in vakanties. Hij was een vakman en een gedreven kunstenaar en maakte op jonge leeftijd al werk dat in kunstkringen grote waardering kreeg. Zijn tijd in Egmond was een bijzonder vruchtbare periode voor hem. Roeland Koning was onder de indruk van het arme, stugge vissersmilieu waarin hij en zijn vrouw Dien - beiden van gegoede afkomst - terecht waren gekomen. Hij zag de mannen en vrouwen bij zijn atelier aan de duinrand langs gaan, op weg naar hun landjes in de duinen. Slechts enkelen van hen durfden het aan om te poseren voor de jonge schilder. Zo kwam het dat eenvoudige Derpers kwamen te hangen op tentoonstellingen, in huizen van welgestelde mensen en zelfs in paleizen. Koning tekende die Derper mannen en vrouwen vanwege hun puurheid en hij wist hun innerlijk te verbeelden. Dat viel ook de mensen op die de werken bewonderden. De schrijver P.J. Risseeuw (1901-1968) is ontroerd door die sprekende koppen. Volgens hem zijn ze 'van een taaie onverzettelijkheid en vaste wil doortrokken. Toch is er in hun leven plaats voor wonderlijke humor, soms onbegrijpelijk voor de buitenstaander, doch even logisch voor hen die regen en droogte hebben leren aanvaarden. een naar de aarde gekeerd volk, vergroeid aan de grond.Over het schilderij 'Egmondse vissersvrouwenafgebeeld in Geestgronden mei 2013, schrijft Geestgronden, 20 (2013), nr. 2/3 49

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 11