In dit jaar (2013) waarin koningin Beatrix afstand doet van de troon is het interessant te zien dat zij via diverse takken afstamt van Jan II, heer van Eg- mont. Jos Hof laat deze afstamming in een paar artikelen in Geestgronden zien. Hieronder vindt u het eerste artikel in deze serie. Jos Hof VORSTELIJKE NAZATEN VAN JAN II VAN EGMONT (1) Inleiding Jan II van Egmont, bouwer van de (tweede) Slotkapel te Egmond aan den Hoef in 1431, blijkt een voorouder te zijn van een aantal vroegere en huidige vorsten in Europa. In de Slotkapel bevint zich sinds 2004 een ingelijst genealogisch schema waarop de 'link' tussen het geslacht van Egmont en een aantal vorstenhuizen is te zien. Tijdens rondleidingen, monumentendagen en andere openstellingen, staat dit schema opgesteld. Ook is dan de grafzerk van Jan II door middel van paaltjes en kettingen afgezet, om zo zijn laatste rustplaats te accentueren. Bezoekers, m.n. toeristen, merken dan wel eens op 'verrast' te zijn over dit gegeven, omdat ze dit niet verwachten in, wat zij in eerste instantie zien, als een ogenschijnlijk onbeduidend dorpskerkje. Aanleiding voor mij om in 'Geestgronden' enkele vorstelijke nazaten nader te beschrijven. In deze aflevering aandacht voor Jan's kleindochter Maria van Egmont, dochter van Arnold van Egmont hertog van Gelre. Zij huwde 1449 Jacob II Stuart koning van Schotland. Om te beginnen een korte beschrijving van Jan II en Arnold. Jan II van Egmont Jan II van Egmont werd vaak Jan met de bellen' genoemd. Hij dankt deze bijnaam aan het feit dat hij zijn harnas versierde met een gordel van zilveren bellen. Jan werd in 1385 geboren als zoon van Arend van Egmont en Jolande gravin van Leiningen. Door het huwelijk in 1331 van zijn grootvader Jan I met Guyotte van IJsselstein, erfdochter van Arnoud van Amstel, heer van IJsselstein en Maria van Avesnes, kwamen de goederen van IJsselstein aan het Huis van Egmont. In 1409, op 24 jarige leeftijd Geestgronden, 20 (2013), nr. 1 3

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 5