VAN DE REDACTIE Voor u ligt het eerste nummer van de inmiddels 20e jaargang van Geestgronden. In de voorbije 20 jaar zijn er tal van ontwikkelingen geweest en is weer 20 jaar Egmondse geschiedenis in de analen bijgeschreven. Ook Stichting Historisch Egmond en uw redactie ontwikkelen mee in de tijd. Zelfs de vormgeving van Geestgronden is niet voor de eeuwigheid vastgelegd en uitgebeiteld. In overleg met het bestuur bezien wij hoe wij Geestgronden enigszins kunnen verjongen. Het resultaat zal met ingang van de 21e jaargang (2014) zichtbaar zijn. Wat al wel is veranderd en u wellicht reeds is opgevallen is het nieuwe logo van Stichting Historisch Egmond zoals op de voorzijde is aangebracht. Toen wij in december 2012 het artikel over Gymnastiekvereniging Achilles, waarin werd gememoreerd aan de turnwedstrijden ter gelegenheid van de troonswisseling in 1948, publiceerden, konden wij niet vermoeden dat een maand later koningin Beatrix zou aankondigen de troon over te dragen aan haar zoon Willem-Alexander. Voor ons was dit aanleiding om in de rubriek "Straatnaam verklaard" aandacht te besteden aan de Egmondse straten die prinsessennamen dragen. Ook Jos Hof zag in de troonswisseling aanleiding om een aantal artikelen te schrijven over afstammelingen van Jan II van Egmont die op hun beurt weer tot de voorouders van koningin Beatrix en onze aanstaande koning Willem-Alexander behoren. In dit nummer de eerste aflevering in deze reeks. Carla Kager schrijft over Roeland Koning (1898-1985), een Amsterdamse kunstschilder die in Egmond aan Zee heeft gewoond en gewerkt. Op zijn schilderijen zijn diverse markante Egmonders afgebeeld. Martijn Mulder doorzocht oude kranten naar gegevens over een vergane stoomtrawler en stuitte daarbij op een moordaanslag welke in 1918 aan de Voorstraat in Egmond aan Zee plaatsvond. Het krantenartikel bevatte slechts summiere gegevens maar dankzij aanvullend speurwerk kon de exacte locatie van de aanslag worden vastgesteld. U leest alle bevindingen in een kort doch onthullend artikel.O Wij wensen u weer veel leesplezier. 2 Geestgronden, 20 (2013), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 4