STRAATNAAM VERKLAARD Inleiding In het kader van de aanstaande troonswisseling besteden wij in de rubriek 'Straatnaam Verklaard' aandacht aan een aantal straten in Egmond aan den Hoef (EadH) en Egmond aan Zee (EaZ). Vrijwel iedere stad en ieder dorp in Nederland heeft wel een straat of plein genoemd naar een lid van de Koninklijke familie. Des te opvallender is het dat in Egmond-Binnen geen enkele straat hier naar vernoemd is. In de jaren '60 van de vorige eeuw werd door de voormalige gemeente Egmond-Binnen in Egmond aan den Hoef een nieuwe wijk geprojecteerd. In het kader van de naoorlogse woningbehoefte werden in deze wijk veel zogenaamde 'Bogaers-woningen' gebouwd. Deze woningen danken hun bijnaam aan voormalig minister Pieter Bogaers (1924—2008) van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Een Bogaers-woningkende een maximale koopsom van 14.000 gulden en onderscheidde zich van andere koopwoningen door een gunstige prijs-kwaliteitverhouding en een relatief korte bouwtijd. De nieuwe wijk werd het Oranje-kwartier genoemd. Prinses Beatrixlaan (EadH), Beatrixstraat (EaZ) Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje-Nassau werd op 31 januari 1938 op paleis Soestdijk (gemeente Baarn) geboren. Haar namen staan voor 'Zij die gelukkig maakt(Beatrix), haar grootmoeder van moederszijde (Wilhelmina) en haar grootmoeder van vaderszijde (Armgard). Zij is het eerste kind van Prinses Juliana en Prinses Bernard en daarmee bij haar geboorte kroonprinses der Nederlanden. Op 10 maart 1966 trouwde zij met Claus von Amsberg (1926-2002). Op 30 april 1980 werd Beatrix ingehuldigd als Koningin der Nederlanden en op 30 april 2013 a.s. draagt zij de troon over aan haar oudste zoon Willem Alexander. In Egmond aan den Hoef liep de Prinses Beatrixlaan oorspronkelijk van de Herenweg in het westen tot aan de Prinses Margrietlaan in het oosten. Bij de realisatie van de wijk Slot 1 beginjaren '70 van de vorige eeuw werd de prinses Beatrixlaan verlengd tot aan de toen eveneens aangelegde Prins Willem Alexanderlaan. In Egmond aan Zee loopt de Prinses Beatrixstraat van de Wilhelminastraat in het zuiden naar de Dr. Wiardi Beckmanlaan in het noorden. 34 Geestgronden, 20 (2013), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 36