Op latere leeftijd vertelt hij: "Vier jaren in Egmond hebben me iets geleerd voor mijn hele verdere leven: dat je de mensen moet leren begrijpen om een portret van ze te kunnen schilderen en dat je van ze moet houden om een goed portret van ze te kunnen maken. Ik kon deze mensen begrijpen. Ik kon vriendschap, oprechte vriendschap voor ze voelen. Nog altijd als ik die koppen terugzie die ik toen getekend en geschilderd heb, voel ik die vertrouwelijkheid met hen, die vriendschap weer terugkomen. Ik hield van die mensen - kan ik het helpen!" Zoektocht Vooral het vroege werk van Roeland Koning is van betekenis voor Egmond. Wellicht valt het met hulp van geïnteresseerden te voorkomen dat schilderijen uit beeld verdwijnen, zoals onlangs is voorgekomen met een van de mooiste werken: 'Egmondse vissersvrouwen'. Van de meeste kunstwerken is de verblijfplaats onbekend, al zijn er intussen wel enkele opgedoken. Daarover een volgend keer, want de zoektocht gaat met hulp van de familie Koning verder. Informatie, ook over de geportretteerde personen, is welkom bij carlakager@historischegmond.nl of tel. 072 5065692. Dank aan degenen die mij van informatie en afbeeldingen voorzagen, ook al had men soms een andere kijk op de gebeurtenissen: Cora Vlaming Koning, Petronella Lie-Koning, Ineke Koning, Emiel Koning, Sipke van der Land en dhr A. van Garderen. Overige bronnen -Het verhaal is mede gebaseerd op gesprekken met de schilder in 1968 en 1978 opgetekend door dr. Hans Hermans en Sipke van der Land. - Roeland Koning een beeld van zijn werk in 15 reprodukties (met een inleiding van Herman Hana) Uitg. Bosch Keuning te Baarn 1935 - Roeland Koning over zijn leven en werk, Dr. Hans Hermans 1968, uitgegeven door zijn vrienden. Hierin staat de passage over 'de Straal'. - Schildersleven, Roeland Koning aan het werk en aan het woord, Sipke van der Land, Uitg. J.H.Kok, Kampen 1978. -Roeland Koning, schilderijen en tekeningen 1917-1969. Catalogus van de tentoonstelling in de Lakenhal te Leiden in juni 1969. Het werkEgmonder visser met vrouw' was samen met 'Devotie' door H.M. Koningin Juliana uitgeleend. - Regionaal Archief Alkmaar enkele krantenartikelen - Archief Museum van Egmond, Zuiderstaat 6 te Egmond aan Zee. Geestgronden, 20 (2013), nr. 1 29

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 31