Erfenis Het vierde kind, Nelleke is van oktober 1930. Tijdens de crisistijd valt er voor de kunstenaar weinig te verdienen en zelf een huis kopen zit er niet in. Dan komt er een erfenis los. Een zus van opa Bloemen, heeft in 1929 veel geld verloren bij de beurskrach van New York en zelfmoord gepleegd. Haar nichtje Dien erft als enige het grote huis 'Rosenhof' in Oisterwijk. Ze wil er dolgraag wonen, maar Roeland droomt ervan zelf een huis in Wassenaar te laten bouwen met een groot licht atelier, waar hij goed kan werken. Het kost hem naar eigen zeggen heel wat zenuwen en doorzettingsvermogen om dat voor elkaar te krijgen en ook hoge hypotheken. Volgens mevr. Lie-Koning (Nelleke of Petrie) stopt hij de gehele erfenis van Dien in het nieuwe huis. Het is in 1934 bijna klaar als Ineke wordt geboren, het vijfde en laatste kind. Afb. 16 Omslag van mapje met reproducties over de Zuiderzeewerken, 1932 Karakter Het huis staat aan de Pieter Twentlaan 16 in Wassenaar, een prachtige maar eenzame plek onder dikke hoge bomen, waar op dat moment haast niemand wil wonen, zeker Dien niet, die van de zon houdt. Maar het is een huis op stand en in zijn nieuwe atelier op het noorden, met een glasraam in het dak, portretteert Roeland Koning politici, hoogleraren en andere prominenten en dat doet hij goed. Dikwijls worden het vrienden voor het leven en schildert hij ook hun kinderen. Ook heeft hij in die jaren nog steeds succes met het Egmondse werk. In 1935 noemt kunstkenner Herman Hana 24 Geestgronden, 20 (2013), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 26