Afb. 5 Ter vergelijking: Het wapen van zijn broer Willem IV van Egmont. Het wapen is gekwartierd: 1 en 4 Egmont; 2 en 3 Arkel, met als hartschild het wapen van het hertogdom Gelre. (Willem was stadhouder van Gelre). Opvallend is dat na Willem IV de graven van Egmont ook Gelre in hun hartschild blijven voeren, zonder enige aanspraak te kunnen doen op het hertogdom, dat na het overlijden van Karei van Egmont in 1538 overging aan Willem van Kleef. In 1543 kwam Gelre in Habsburgse handen en werd Karei V erkend als hertog. (Uit: Wapenboek Gelre. Collectie familie J. Lute). Maria van Egmont Maria, de oudste dochter van Arnold van Egmont en Catharina van Kleef werd geboren op het slot te Grave op 17 januari 1432. Amper negen jaar oud verbleef zij reeds te Brussel aan het Hof van (oudoom) Filips de Goede en werd zij aan de zorg van diens echtgenote, Isabella van Portugal, toevertrouwd. In juli 1446 was er sprake van contact tussen het Hof van Gelre en het Schotse koningshuis. De Schotse ambassadeur bezocht Gelre en hertog Arnold stuurde op zijn beurt een gezant naar Schotland. Al snel werd aangenomen, dat een en ander te maken zou kunnen hebben met een mogelijk huwelijk tussen Jacob II en Maria. In juli 1447 riep hertog Arnold de Staten van Gelre bijeen om te proberen, een bruidsschat te verkrijgen voor zijn dochter. Helaas gingen de Staten met dit plan niet akkoord. Hertog Arnold bleek nu niet in staat te zijn de kosten voor een huwelijk te kunnen betalen. Filips de Goede bood de helpende hand. Enkele jaren geleden was deze ook al eens opgetreden als bemiddelaar, toen er plannen waren Maria met Karei van Anjou te laten trouwen. Hertog Arnold verleende volmacht aan Filips de Goede om de hand van Maria aan te bieden aan de koning. Het huwelijkscontract werd op 1 april 1449 bezegeld. De bruidsschat die aan de koning moest worden uitbetaald bedroeg maar liefst 60.000 Franse kronen! Voorbereidingen 8 Geestgronden, 20 (2013), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 10