Als je kerkscheepjegoogiet dan vind je duizenden hits. Het blijkt in het ver leden heel gangbaar te zijn geweest om de kerk te versieren met een scheeps model, of om een zelf gemaakt scheepsmodel aan de kerk te schenken. Zo staan er honderden (misschien duizenden modellen) in kerken. Vooral in vis sersplaatsen was men zeer gehecht aan deze traditie (bijv. Wijk aan Zee). In onderstaand artikel beschrijft Jos Hof het scheepje in de Slotkapel en de re cente restauratie daarvan. Jos Hof HET KERKSCHEEPJE IN DE SLOTKAPEL Inleiding Op dinsdag 24 juli 2012 werd door Ab Hoving, in het bijzijn van enkele bestuursleden van de Stichting Restauratie Slotkapel, het herstelde kerkscheepje in het koor van de kapel teruggehangen. Ab Hoving, deskundige op het gebied scheepsmodellen had, na een rondleiding in de Slotkapel, aangeboden het kerkscheepje te willen opknappen. Vanaf de begane grond kon men zien dat masten en tuigage beschadigd waren. Verbazing alom, toen geconstateerd werd dat het scheepje door een vogel moest zijn beschadigd (vermoedelijk een duif). Het dek lag bezaaid met vogelpoep! Ook in 1988 werd het scheepje gerestaureerd. Toen was de heer F. Kramers uit Monnickendam, verbonden aan het Rijksmuseum- Scheepvaartmuseum te Amsterdam, de restaurateur. Het ophangen van scheepsmodellen in kerken is in feite een zeer oude gewoonte. De traditie zou zijn ontstaan in de Hervormde Kerk. Oud-vissers, maar ook sluis- en havenmeesters bouwden een scheepje en schonken het aan de kerk. Niet alle scheepsmodellen in kerken zijn votief geschonken. Zij fungeren ook wel als kerksieraad of als herinnering aan een bepaalde gebeurtenis1}. Het kerkscheepje van de Slotkapel was een geschenk van Jacob Krans Sieuwers, dorpsonderwijzer en koster te Egmond aan den Hoef. In de notulen van de Kerkvoogdij van 4 april 1856 lezen we:Voorts is besloten het scheepje, dat door Jacob Krans Sieuwers aan de kerk ten geschenke is gegeven, zal worden opgehangen in de kerk te Egmond aan den Hoef, voor het monument van Nicolaas Witsen'2) Vermoedelijk was de schenker ook de bouwer van het scheepje. Na de restauratieperiode van 1914-1915 werd het verplaatst en in het koor van de kerk opgehangen. 107 Geestgronden, 19 (2012), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2012 | | pagina 5