REACHES In deze rubriek geven we de reacties weer van lezers op artikelen die in de voorgaande uitgave van Geestgronden hebben gestaan. De zaak Muylwijk en het verdwenen villadorp Naar aanleiding van het artikel in de vorige Geestgronden over Marcelis Muylwijk en zijn plannen voor de bouw van een villadorp in de duinen van Egmond, zijn er een vijftal reacties binnengekomen. Deze reacties kwamen op de vragen die onbeantwoord bleven aan het einde van het artikel. Zo was er de vraag waar Muylwijk heeft gewoond in Egmond aan Zee. We hadden sterke vermoedens dat hij in de Voorstraat in het grote huis van melkhandelaar Bindt heeft gewoond, later Pravisani. Deze vermoedens zijn door meerdere mensen als correct bestempeld. Zelfs kan er een waarschijnlijk verband worden gelegd tussen de familie Bindt en de familie De Ridder (Muylwijk's schoonfamilie). Beide families waren afkomstig uit Oostzaan en vanwege hun beider welgesteldheid is het waarschijnlijk dat ze zich in dezelfde kringen begaven en elkaar dus kenden. Overigens leuk te vermelden is ook dat niet alle De Ridder's een slechte huwelijkspartner kozen. Zo was zowel grootgrutter Albert Heijn (eveneens afkomstig uit Oostzaan) getrouwd met een De Ridder, alsmede diens vader Jan Heijn. Het schijnt zelfs zo te zijn dat de groeiende supermarktketen beginjaren 20 een sterke financiële impuls kreeg uit de nalatenschap van Muylwijk's schoonvader. We hebben verder nog getracht de raadsels op te lossen door een bezoek te brengen aan de heer Jacob Medik, zoon van Albertus Medik, de timmerman en later bouwondernemer die als opzichter was ingehuurd door Muylwijk. Helaas kon de heer Medik, die pas tien jaar na alle perikelen in de duinen geboren werd, zich geen enkel gesprek over het villapark of Muylwijk herinneren. Dit spoor liep dus dood. Tot slot moeten er nog twee correcties worden vermeld betreffende onderschriften bij de foto's uit het artikel: Afbeelding 2, Muylwijk en zijn gezin en zijn werklieden, kan o.a. gezien het aantal kinderen en de aanwezigheid van zijn vrouw op de foto onmogelijk uit 1910 zijn. Dit moet zijn 1920. 140 Geestgronden, 19 (2012), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2012 | | pagina 38