STRAATNAAM VERKLAARD Dit keer komen in deze rubriek een drietal straten aan bod, namelijk Huisweid, Kruiskroft en Samenweid in Egmond-Binnen. Het betreft hier de straten gelegen in de wijk begrensd door de Herenweg in het westen, de Vennewatersweg in het noorden en de Limmerweg in het oosten. Zoals de namen reeds doen vermoeden zijn de straten genoemd naar oude perceelsnamen. Door de gemeente Egmond-Binnen werd begin 1970 een prijsvraag uitgeschreven. De winnaars waren mejuffrouw Straathof, woonachtig te Rinnegom en de heer B. Persijn uit Egmond-Binnen. Mejuffrouw Straathof won f 60,- met de straatnamen Huisweid en Samenweid, de heer Persijn f 30,- met de naam Kruiskroft. Hoe ze op het idee van deze namen zijn gekomen blijkt helaas niet uit de gemeentelijke stukken. Het opmerkelijke is dat op de plaats waar nu deze wijk is gelegen de percelen Geestland in de Droonen heetten, een naam die we dus niet terug vinden in de bewuste wijk. Een perceel met de naam Huisweid of Huysweid is in oude akten (~1620 - ~1830) niet in Egmond-Binnen doch wel in Wimmenum terug te vinden. Wel is er sprake van een in akten genoemde Voorste- en Achterste Zamenweid maar deze lagen ten oosten van de Limmerweg, ongeveer tegenover de ingang (Vennewatersweg) van de Abdij. Alleen over de Kruiskroft is iets meer te vinden. Echter ook hier is de situatie wat merkwaardig. Onmiddellijk in de hoek Herenweg - Vennewatersweg bevond zicht het perceel "Kroft aan de Kruysweg" echter bevindt de Kruiskroft zich heden ten dage aan de uiterste zuidzijde van de wijk. Een kroft (of krocht) is een hooggelegen zanderige akker. In Nederland komen we in vele dorpen een straat of perceel met de naam (De) Kruisakker(s) of Kruisakkerweg tegen. Deze percelen waren meestal in de onmiddellijke nabijheid van een kerk, abdij of kapel gelegen. In Egmond-Binnen bevond de Adbij zich in de directe nabijheid en de Kruysweg zou dan mogelijk kunnen verwijzen naar een (Rooms- Katholieke) kruisweg waarover volgens de traditie op Goede Vrijdag de gelovigen al biddend langs de 14 staties, uitbeeldend de weg die Jezus aflegde van het rechtsgebouw tot op de berg Golgotha, lopen. Of zich ter plaatse inderdaad een kruisweg heeft bevonden is uit de archieven niet te achterhalen. 137 Geestgronden, 19 (2012), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2012 | | pagina 35