De Vergulde Valk Vrij kort na de oprichting verhuist Achilles naar de Vergulde Valk7) van de heer Gravemaker. Ze turnen dan twee maal per week in de grote zaal en bergen daarna de toestellen weer op onder het toneel. Elke keer een hele operatie. Toch gaat het turnen blijkbaar zo gladjes, dat er nauwelijks iets over in de boeken staat. Het bestuur heeft het in de begintijd voornamelijk over de uitvoeringen. Dat zijn er meestal vier per jaar in de concertzaal van de Vergulde Valk: twee rond Pasen en twee in het najaar of de winter en daarvoor worden dan 2 maal per jaar 500 programma's besteld. Taarten voor de verloting, versnaperingen of geschenken kopen ze steevast bij neringdoende donateurs. Bij elke uitvoering hoort muziek van bij voorbeeld een pianist en een violist of een stukje jazzmuziek, een toneelstukje van leden en soms zelfs een humorist. Arendje en Marie herinneren zich nog de opwinding voor een optreden. Allemaal tiptop, de meisjes met gesteven en gestreken bloesjes, rokjes en schone kousjes aan en dan opkomen in een lange rij, de jonkies voorop. Marie zingt zo de beginregels van het clublied: Bij Achilles dat staat vast, daar krijg je kracht. In de eenheid van 't bestuur zit onze macht." 1928: Knotsoefeningen Voor het Egmondse publiek zijn die optredens een welkome afwisseling in het nog tv-loze bestaan. Er is een getypt verslag van de uitvoering op 19 april 1928, ondertekend met B. Het moet haast wel gymleraar Budding zelf zijn, die met trots de taferelen beschrijft die we hier verkort weergeven: de algemene opmarsch en het brengen van de vaandelgroet, en dan de meisjesafdeeling met marschoefeningen op de evenwichtsboom en kleine jongens aan de brug... Na de pauze de ritmische waaierdans der dames, een bijzonder jïjn nummertje dat met een algemene ovatie werd beloond. De costumes en de belichting met schijnwerpers gaven aan dit nummer een zeer mooi en teer cachet. De heren maakten indruk met knotsoefeningen en werkten aan het hoogrek (de reuzenzwaai natuurlijk, red.). De zeer geslaagde uitvoering eindigde met een gezellig bal na'. B. noemt de tablaux aan het slot zeer geslaagd. Een tableau is een levend schilderij. Alle gymnasten tonen zich dan nog eenmaal aan het publiek in een mooie opstelling van laag naar hoog met indrukwekkende tilkunst van de heren en mooie houdingen. In hetzelfde jaar verzorgt Achilles demonstraties in samenwerking met Geestgronden, 19 (2012), nr. 4 117

Geestgronden - Egmonden | 2012 | | pagina 15