1926: De eerste uitvoeringen Dat de gymnastieklessen onder leiding van de heer Budding perfect verlopen, staat wel vast, al getuigt het desondanks toch van lef, om al vier maanden na de start een uitvoering te plannen op 2e Paasdag, 5 april 1926. Budding oppert nog om gymvereniging Turnlust uit Alkmaar daarbij te betrekken, maar daar wil het bestuur niet van weten. Je hoort het iemand zeggen: gien vrêemde Het moet wel opwindend zijn geweest voor een stel Egmondse jongelui die niets gewend zijn, om hun kunsten meteen al op muziek aan publiek te vertonen. Ook al zijn het dan vaders, moeders, introducés en wat donateurs. Turnleider Budding zet niet alleen de uitvoering in elkaar, hij regelt ook de pianist en het drukwerk zoals de programma's. Die zijn verplicht voor alle bezoekers en ze verkopen er 124 a vijftien cent. Van tevoren komen 71 mensen hun plaats bespreken voor een dubbeltje de man en het verloten van een taart brengt een paar tientjes op. Zo blijft er na aftrek van kosten f 26,10 over, de prijs van een turnmat. Later in dat jaar houdt Achilles nog twee uitvoeringen, waarschijnlijk in hotel Welgelegen4). Op de 2e dag zijn er nu ook 81 bezoekers die 60 cent entree betalen, meer dan een uurloon. Plaats bespreken, programma's en verloting (het zou allemaal een gewoonte worden) brengen ook weer geld op, maar vanwege de zaalhuur blijft er maar negen gulden over om de kas te stijven. Toch groeit de vereniging, die met helemaal niets is begonnen. 1927: Eigen spullen De penningmeester int trouw elke clubavond de dubbeltjes van een groeiend aantal leden. Ook geeft Achilles circulaires uit om donateurs te werven voor minimaal f 1,50 per jaar en blijkbaar lukt dat goed met het vooruitzicht op gratis kaartjes voor de uitvoeringen. Burgemeester Eyma5) wordt zelfs beschermheer voor een tientje. Al in de loop van 1927 heeft penningmeester Dirk Dekker meer dan genoeg in kas om zelf materialen aan te schaffen zoals o.a. een brug, hoogrek, tremplin, turnpaard, halter, evenwichtsboom, ringen, knotsen, twee cocosmatten en zes klimpalen. De verzekerde waarde is dan f1000,- op een reizende polis tegen f 5,- per jaar. Het overige kasgeld wordt belegd bij de Nutsspaarbank. Niet slecht voor een club die nog maar net is begonnen. Wel wordt het dan tijd om een kasboek aan te leggen en kascontroles te houden. Een van de dames naait een verenigingsvlag naar een ontwerp van meester Bosschaart en een Alkmaarse schilder. Helaas heeft die de letters aan een kant op zijn kop geschilderd, dus dat moet even opnieuw. 115 Geestgronden, 19 (2012), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2012 | | pagina 13