Gymnastiek wordt wel de moeder van alle sporten genoemd en in Egmond kennen we sinds 1925 Gymnastiekvereniging Achilles. Vanaf de jaren dertig werd de vereniging langdurig geleid door een vriendenclub onder leiding van Pieter Dekker. Ook in crisis- en oorlogstijd wisten deze mannen de vereniging te behoeden voor de ondergang. Carla Kager belicht hier vooral de beginjaren van Achilles. Door de notulen van haar oom, Piet Hopman, krijgen we tevens een inkijkje in het sobere dorpsleven van voor de oorlog, waarin wat vrolijke afwisseling erg welkom was. Carla Kager GYMNASTIEKVERENIGING ACHILLES Door vriendschap sterk De reuzenzwaai op het hoogrek. Ook de spectaculaire oefening van Olympisch kampioen 2012 Epke Zonderland moet daarmee zijn begonnen. Voor een stel sportieve jonge Egmonders was het een hoogstandje, dat ze leerden bij de in 1925 opgerichte gymnastiekvereniging Achilles. Ome Piet Bij ons thuis werd er met respect gesproken over die sportieve mannen zoals ook mijn oom, Piet Hopman1) (1907-1995) die in zijn jonge jaren niet alleen de reuzenzwaai kon, maar ook zijn halve leven actief was bij de gymnastiekvereniging. We woonden op de Bleek vlakbij ome Piet en tante Marie, die een bollenbedrijf aan huis hadden. In de jaren 50 speelde ik daar vaak en zag dan hoe bedreven mijn neven en nichten waren aan de ringen en de rekstok die op het erf stonden en hoe de meisjes eventjes een radslag of spagaat deden alsof het niets was. Ze waren daar altijd en overal aan het gymmen en ze zaten allemaal op Achilles. Zelf was ik niet zo'n held in die dingen, maar wat kwam ik er graag. Nu zit ik het handschrift van ome Piet te ontcijferen in de notulenboeken vanaf 1925, die hij als plichtsgetrouw secretaris tussen 1932 en 1961 vol pende en het is prachtig om te lezen hoezeer Achilles hem aan het hart ging. Het archief is me aangereikt door een coryfee van Achilles: Piet Dekker2) (1929) die net als zijn vader Pieter Dekker (Pieter van Pieter van Boetje, 1903-1966) vele jaren met hart en ziel actief was voor de club. Zonder de hulp van Piet, die we gerust ook Pietel mogen noemen, was dit verhaal er niet geweest. 112 Geestgronden, 19 (2012), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2012 | | pagina 10