BOEKBESPREKING Rondleidingen in en rond de Slotkapel te Egmond aan den Hoef Over de Slotkapel in Egmond aan den Hoef zijn regelmatig publicaties verschenen of wordt de Slotkapel genoemd in andere literatuur. Vaak betreft het onderwerp de totstandkoming van de Slotkapel en het gebouw zelf. Jos Hof schreef voor de Geestgronden een reeks artikelen onder de titelBegraven in de Slotkapel'. Over de graven buiten rondom de Slotkapel was echter tot op heden weinig tot niets gepubliceerd. Medewerkers Rita Bijl en Aarnout Leijnse van de Stichting Historisch Egmond hebben hier verandering in gebracht. In een lijvig boekwerk (136 pagina's op A4 formaat) beschrijven zij tot in detail de totstandkoming van de Slotkapel en de heren van Egmond die hierbij betrokken waren. In het eerste hoofdstuk worden diverse elementen van het gebouw zoals de bouwkundige kenmerken (steunberen, transepten), de toren en de ramen belicht alsmede o.a. de gedenksteen boven de westelijke ingang en de klok. In het tweede hoofdstuk volgt een rondleiding door het binnenste van de Slotkapel. Er wordt stil gestaan bij de monumentale gebrandschilderde ramen, de graven en zerken in de vloer, het orgel en de wandborden. Van de graven en zerken wordt de 'onderliggende' geschiedenis beschreven. Bijzonder is ook te lezen over de preekstoel, het kerkzilver en het kerkscheepje. Het voert te ver om in deze boekrecensie bij alles stil te staan maar er is met veel aandacht en gevoel voor detail geschreven over het waardevolle bezit in de kerk. In het derde hoofdstuk wordt aan de hand van een rondleiding over het kerkhof buiten de Slotkapel stil gestaan bij alle graven. Het kerkhof is feitelijk in te delen in een oud gedeelte aan de zuidzijde en een nieuw gedeelte aan de noordzijde. Het kerkhof telt een aantal bijzondere graven zoals dat van Samuel Holland, in de periode 1852-1883 burgemeester van Egmond en Bergen en een praalgraf van de heer en mevrouw Massa. De oudste steen dateert van bijna 200 jaar geleden (1833). Op het oude deel vinden we veelvuldig de familienaam Veenhuijsen terug. Diverse generaties liggen hier begraven. In dit hoofdstuk wordt veel aandacht besteed aan de symboliek en grafkunst die op het nieuwe noordelijke deel veelvuldig aanwezig is. Zo vinden we er o.a. een opengeslagen boek, symbolische scherven en beeldjes van dieren. Indrukwekkend zijn ook de kindergraven die hier aanwezig zijn. 102 Geestgronden, 19 (2012), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2012 | | pagina 68