bedrijven van natuurgodsdiensten als politiek wapen. Zo werden Scorlewald en Heylighelo belangrijke natuurgodsdienstplaatsen. Pas na de dood van koning Radboud in 719 kreeg het evangeliseringswerk meer grip op de Friese gebieden. Willibrord had zich vanaf 690 bezig gehouden met de heilige eiken in het HeyligheloAdelbert had zich vooral ten doel gesteld om de mensen in Egmond te helpen in hun strijd tegen het water en begon dijken aan te leggen om zo de oogsten te beschermen tegen overstromingen vanuit het achterland, dat nog steeds een open verbinding had met de Friese Zee. De abdij van Egmond Door de aanpak van Adelbert was zijn populariteit onder de bevolking groot. Hij hielp de bevolking in hun dagelijks bestaan waar hij kon en tussendoor werd er geëvangeliseerd. Zijn populariteit was zo groot dat hij zich van tijd tot tijd terug trok op een plaats nabij het strand van de slufter van Egmond- Binnen wat thans bekend staat als de Adelbertus akker nabij het restaurant Anno Nu. Na zijn dood in ca. 740 werd Adelbert begraven op de door hem zo geliefde Adelbertus akker. Hoewel andere bronnen melden dat Adelbert beslist voor 719 moet zijn gestorven (voor de dood van koning Radboud) omdat zijn leider Willibrord na de dood van koning Radboud in Heylighelo een kerk heeft laten bouwen en indien Adelbert in 740 zou zijn gestorven, Adelbert beslist naast de kerk van Willibrord in Heylighelo zou zijn begraven. Na de dood van Adelbert bleef het nog generaties lang onrustig in het west Friese gebied. Er waren pas bekeerde christenen maar daarnaast nog steeds volop mensen die het natuurgeloof volhardend bleven aanhangen met Scorlewald als belangrijk heilig gebied met hun zuiveringsvuren op de maanstanden. Graaf Dirk Inmiddels is het 910 en de christelijke Graaf Dirk I heeft in Hallem een houten klooster laten bouwen voor Benedictijner nonnen. Eén der nonnen heette Wilfsit. Zij kreeg drie keer een droom om de beenderen van Adelbert op te graven en te herbegraven op een veiligere plaats. Door toenemende zandverstuivingen werd de Adelbertus akker steeds moeilijker toegankelijk. Op 15 juni 922 liet Graaf Dirk de transformatie plaatsvinden van de beenderen van Adelbert naar het meer oostelijker gelegen Hallum (thans centrum van Egmond-Binnen). 99 Geestgronden, 19 (2012), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2012 | | pagina 65