Begin 2009 stuitte Martijn Mulder bij toeval op een wonderbaarlijk verhaal. Een verhaal rond één van de meest opzienbarende moordzaken, die heel Nederland meer dan tien jaar in haar greep hield. Deze vooroorlogse geschiedenis van moord, oplichting en tenslotte verraad is, nu bijna 100 jaar later, totaal in de vergetelheid geraakt. Behalve bij een op 30 juli 2009 overleden ras-Egmonder: Siem Genet van de brandstoffenhandel en later het tankstation, eerst in Egmond aan Zee, later in Egmond aan den Hoef. Wat precies de connectie is tussen een Amsterdamse moor denaar en een klein vissersdorp in de duinen schetst hij in onderstaand verhaal. Martijn Mulder DE ZAAK MUYLWIJK EN HET VERDWENEN VILLADORP Inleiding Siem Genet woonde jarenlang naast mijn ouderlijk huis aan de Egmonderstraatweg en in de laatste jaren van zijn leven ging mijn moeder regelmatig eens langs om een praatje te maken. Siem, zoals bijna alle ouderen, praatte graag over vroeger. Zijn goede geheugen voor namen en feiten was opvallend en dit zou nog goed van pas komen. Tijdens een van de gesprekken ging het over wat ik en wellicht vele Hoevers kennen als het Kop en SchotelduinDit is het hoge duin ten noorden van de blauwe paal, precies op de grens tussen Derp en de Hoef, die vanuit de Hoef gezien de dubbellaagse vorm heeft van een kop en schotel. Volgens Siem Genet heette dit duin het 'VilladorpduinHet was namelijk ooit de bedoeling geweest er een groot hotel op te bouwen en had het duin die gekke, dubbellaagse vorm, omdat er een toegangsweg rondom het duin naar de top afgegraven was. Terloops voegde hij toe dat het hele project uiteindelijk niet door was gegaan, omdat de man die het wilde bouwen opgepakt werd wegens moord. Nadat ik mijn moeder had gevraagd hier eens over door te vragen en misschien een naam te ontfutselen waarop ik verder zou kunnen zoeken, kwam er in de daarop volgende dagen een stukje belangrijke informatie naar boven. De vermeende moordenaar kwam uit Amsterdam, en zijn naam..? "Muylwijk", zei Siem Genet na kort nagedacht te hebben. Helaas overleed Siem korte tijd later en werd duidelijk dat ik het met deze informatie zou moeten doen. Ik kon bijna niet geloven dat iemand na al die tijd zo'n naam zomaar zou onthouden en begon steeds meer geïntrigeerd 39 Geestgronden, 19 (2012), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2012 | | pagina 5