Pieter Jelle Troelstraweg De Pieter Jelle Troelstraweg loopt van de Watertorenweg in het oosten naar de Prins Hendrikstraat in het westen. Aan deze weg staan langs de zuidzijde 16 en langs de noordzijde 20 woningen. Pieter Jelles Troelstra (Leeuwarden, 20 april 1860 - Den Haag, 12 mei 1930) was een Nederlandse advocaat, journalist en politicus. Hij is bekend geworden als de socialistische leider die in november 1918, in navolging van de omwenteling in Duitsland, in Nederland de socialistische revolutie wilde uitroepen. Daarnaast heeft Troelstra in Friesland grote bekendheid gekregen als Fries schrijver en dichter. In 1925 besloot het Nederlands Verbond van Vakverenigingen (NW) bij Beekbergen op de Veluwe het Troelstra-oord te bouwen, een vakantie- en studieoord voor arbeiders, dat tevens als monument voor Troelstra gold. De school is later verhuisd naar het Troelstra-oord in Egmond aan Zee (in 1933 geopend naar ontwerp van architect Mulder). Pieter Jelles Troelstra overleed op 70-jarige leeftijd. Zijn begrafenis op 16 mei 1930 trok tussen de 35.000 en 40.000 bezoekers. De persoon van Troelstra komt terug in tal van straten, lanen, wegen en pleinen in Nederland. Egmond aan Zee is echter de enige plaats waar "Pieter Jelle" wordt geschreven terwijl dit eigenlijk "Pieter Jelles" zou moeten zijn. Pieter Troelstra gebruikte het patroniem Jelles 'zoon van Jelle' als niet officieel tussenvoegsel. Hoewel dus niet zijn correcte naam, blijft hij echter bekend als Pieter Jelles Troelstra. Met Pieter Jelle (zonder s) is de straatnaam in Egmond aan Zee dus formeel niet juist geschreven. Echter door vaststelling bij raadsbesluit is deze onjuiste schrijfwijze als zodanig wel in het officiële straatnamenregister van Egmond aan Zee opgenomen.Q 84 Geestgronden, 19 (2012), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2012 | | pagina 50