Volk. Bij de mobilisatie in september 1939 had Wiardi Beekman zich vrijwillig bij het leger gemeld. In mei 1940 werd hij gedetacheerd bij de Generale Staf en was hij een van de opstellers van de proclamatie waarin generaal Winkelman de capitulatie aan het Nederlandse volk meedeelde. In de bezettingstijd was Wiardi lid van de redactie van de illegale krant Het Parool. In de nacht van 17 op 18 januari 1942 werd hij op het strand bij Scheveningen gearresteerd bij een poging op verzoek van 'Londen' naar Engeland te ontsnappen. Hij verbleef onder andere in de concentratiekampen Natzweiler en Dachau. Naar Wiardi Beekman is het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid genoemd: de Wiardi Beekman Stichting. De persoon van (Dr.) Wiardi Beekman komt terug in veel straatnamen in Nederland. Een Wiardi Beckmanlaan vinden we buiten Egmond aan Zee echter alleen in Middelburg en Rijswijk. Dr. Willem Dreesweg De Dr. Willem Dreesweg loopt van de Wilhelminastraat in het zuiden naar de Pieter Jelle Troelstraweg in het noorden. Aan deze weg staan 10 woningen. Willem Drees (Amsterdam, 5 juli 1886 - Den Haag, 14 mei 1988) was een Nederlandse politicus voor de SDAP en de latere PvdA. Hij was in vier kabinetten minister-president van Nederland van 1948 tot 1958, en wordt door menigeen beschouwd als een van de belangrijkste naoorlogse Nederlandse politici. Drees genoot een populariteit die de partijpolitieke grenzen overschreed en kreeg de bijnaam Vadertje Drees. Hij was de initiator van diverse sociale wetten. Als minister van Sociale Zaken legde hij al in 1947 met de Noodwet Ouderdomsvoorziening de grondslag van sociale wetgevingen. Vandaar ook de uitdrukking: Hij trekt van Drees. Drees was tijdens de Tweede Wereldoorlog gijzelaar in Buchenwald van 1940 tot 1941. Van 1944 tot 1945 was hij lid van het College van Vertrouwensmannen, dat het formele gezag in bevrijd Nederland zou uitoefenen tot de terugkeer van de regering. Zoon Willem Drees jr. werd ook politiek actief. Hij was minister, Tweede Kamerlid en lid van de Algemene Rekenkamer. In heel veel Nederlandse plaatsen vinden we een (Dr. Willem) Dreesstraat, - laan of -weg. Een Dr. Willem Dreesweg vinden we buiten Egmond aan Zee echter alleen in Amstelveen terwijl Almere nog een W. Dreesweg kent. Geestgronden, 19 (2012), nr. 2/3 83

Geestgronden - Egmonden | 2012 | | pagina 49