Korts daer na sien wedercomen Over zee die fel onvrome Wrede Noren, ende roven Al dat land an zee gefonden In tie Havene van Hegmonde, Die de Hegge plach te heten, Eer des Bedehuis te weten Daer in lange was gestichte Dit nu after Dunen zwichte Ik meene, wanneer men aendachtelyk op de eerst bygebragte Rymen let, en den zin naeukeurigh nagaet, dat die te kennen geeft dat de Noren zyn binnegekomen in de Haven van Egmont, die de Hegge genoemt plagh te worden, en dat al lang van te voren, eer de kerk, die toen, ten tyde van hem Colyn, achter de Duinen stont, te Hegmonde gesticht was. En ik houde 't hier mede genoegzaem beweezen, dat Egmont in aloude tyden enkel en alleenigh Hegmont genoemt wiert om dat het aen den mont van het water de Hegge gelegen was, bevestigende zulx uitdrukkelyk genoeg onze Rymkronykschryver met te zeggen dat Hegmont dien naem al voerde, eer dat 'er een bedehuis of kerk gesticht was, te weten, aen den mont van de Hegge of te Hegmont. De geschiedenis van het Slot In het begin van de 12de eeuw was de Hollandse graaf eigenaar van de abdij en de omliggende landen. De bewoners van de streek hadden allerlei plichten die meestal in natura werden betaald in de vorm van een percentage van de opbrengst van het land, de meren of de zee. Om deze belasting te kunnen innen stelde de graaf een zgn. advocatus aan. Behalve deze belastinginning had de advocatus ook de taak om de abdij goederen en de aan de abdij toebehorende landen te beschermen. Zo had hij de beschikking over een leger en had grote macht en aanzien in de streek. Feitelijk was hij de plaatvervanger van de graaf van Holland. De advocatus werd gekozen uit aanzienlijken uit de omgeving. Zo werd Berwout II rond 1100 als eerste advocatus van Egmond aangesteld. Hij had een grote boerderij in deze streek, maar waar die precies stond is onbekend. Hoewel het advocaatschap niet erfelijk was bleef de functie wel in handen van de familie van Egmond. In 1203 toen Wouter I (Kwade Wouter) het advocaatschap bekleedde werd, door een conflict tussen graaf Van Loon en de graaf van Holland, de boerderij in brand gestoken. Kwade Wouter bouwde enkele jaren later een nieuw huis op de hoeve die hij in leen had van de abdij. 64 Geestgronden, 19 (2012), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2012 | | pagina 30