Wat overblijft, is de vraag waarom de fotograaf nou net dit moment koos om een foto te maken. Omdat toen de voorbereidingstijd voor het maken van een foto een behoorlijk stuk langer was dan tegenwoordig, kun je je nauwelijks voorstellen dat de fotograaf het rijtuig niet heeft zien aankomen. Hij staat bovendien op een hoger punt dan de menigte en moet dus goed overzicht hebben gehad. Alles wijst erop dat het een bewuste keuze is geweest. Maar waar kijkt iedereen dan naar? Het is wel duidelijk dat alle ogen op het passerende rijtuig zijn gericht. Een andere ansichtkaart bracht hier uitkomst. Op deze tweede ansichtkaart zien we hetzelfde rijtuig in een andere situatie. Ook getrokken door één wit paard en één zwart paard, rijdt hetzelfde rijtuig voorbij de vroegere Prins Hendrik Stichting, nagewuifd door een enthousiaste menigte. Het onderschrift bij deze ansichtkaart luidt: "Bezoek van den Prins aan de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee". En daarmee is het raadsel opgelost. In het rijtuig bevindt zich Prins Hendrik en de ansichtkaarten vertellen het verhaal van aankomst en vertrek tijdens een bezoek van de prins aan de Stichting die zijn naam draagt. Maar dan is er nóg een vraag op te lossen: Welke prins Hendrik zien we op beide ansichtkaarten? Er komen er namelijk twee in aanmerking en beide prinsen hebben Egmond aan Zee bezocht. Allereerst is er prins Hendrik 'de Zeevaarder' 1820-1879), de derde zoon van koning Willem II en Anna Paulowna. Hij is de naamgever en beschermheer van onze Prins Hendrik Stichting en kwam in 1874 naar Egmond aan Zee om de eerste steen te leggen. Daarnaast is er prins Hendrik (1876-1934), prins der Nederlanden en echtgenote van koningin Wilhelmina. Ook hij heeft Egmond aan Zee bezocht en zelfs meerdere keren. Volgens de oude kranten in het Regionaal Archief in ieder geval op woensdag 7 oktober 1925 (in de krant van zaterdag 10 oktober spreekt men over 'woensdag j.L') en op maandag 7 mei 1906 (in de krant van zaterdag 5 mei spreekt men over 'a.s. maandag'). Zouden we aan de hand van deze gegevens kunnen achterhalen wanneer de foto voor de ansichtkaart gemaakt is? Zoals eerder in Geestgronden besproken, is het onderkomen van de Prins Hendrik Stichting diverse keren gesloopt en herbouwd. Het allereerste gebouw, waarvoor prins Hendrik 'de Zeevaarder' de eerste steen kwam leggen, is gereedgekomen in 1875 en stond aan de noordzijde van de Voorstraat. Dit is Geestgronden, 19 (2012), nr. 1 33

Geestgronden - Egmonden | 2012 | | pagina 35