En zo ontstond de foto-verzameling "Egmond Toen en Nu", door mijn vader in een album bijeengebracht. Na zijn overlijden kwam dat album in mijn bezit. Het zou mijn gids en inspiratiebron worden toen ik zelf met mijn gezin in 1973 op Schuylenburg kwam te wonen. In de jaren daarna heb ik de veranderingen, zoals die zich inmiddels - zelf in het korte tijdsbestek van 10 a 15 jaar - hadden voorgedaan in een aantal foto 's vastgelegd. Ter aanvulling van mijn vaders 'album. Ik ben blij dat een paar foto 's uit dit album op hun beurt weer geleid hebben tot een nieuwe aanvulling, ditmaal in GeestgrondenEen kijk op een stukje "Egmond van Toen en Nu door de ogen van Jesse van Dijl. Benzinepompen langs de Herenweg Als rode draad in dit beeldverhaal heb ik drie punten langs de Herenweg gekozen waar vroeger benzinepompen hebben gestaan. De pomp in Egmond aan de Hoef, de pomp in Rinnegom, en de pomp in Egmond-Binnen. Deze plaatsen waren vroeger een soort merkteken in het landschap en het is interessant om te zien hoe de locaties door de jaren heen zijn veranderd. Herenweg te Egmond aan den Hoef De benzinepomp in Egmond aan den Hoef bevond zich aan de oostzijde van de Herenweg tegenover waar nu het Chinees restaurant is. De drie foto's zijn genomen ter hoogte van het voormalige raadhuis in zuidelijke richting. De verschillen tussen de foto's zijn enorm. Speciaal de eerste foto lijkt uit een volstrekt andere tijd te komen en zal bij velen mogelijk het gevoel geven van 'was dit maar bewaard gebleven'' (afb. 14). Aan de rechterzijde op de foto is de oude weg naar Egmond aan Zee zichtbaar. In het verschiet is de toren van de kerk te Rinnegom zichtbaar. De personen op de foto poseren nog echt. Foto's maken was nog uitzonderlijk in die tijd. We verplaatsen ons in tijd, maar nu beginjaren 1960 (afb. 15). Alleen de loop van de weg en de torenspits in de verte zijn gelijk. De oude stolpboerderij is afgebroken en er is een modem pand gebouwd met een Esso pomp. Een brommertje rijdt hard weg dat misschien net zijn tank heeft volgepompt met mengsmering. Op de laatste foto (afb. 16) zijn nog delen van de bebouwing herkenbaar uit de jaren zestig, maar de benzinepomp is verdwenen. Ook het uitzicht is totaal verschillend. Een nieuwbouwwijk is inmiddels verrezen waardoor de kerktoren, als hij er nog was geweest, onzichtbaar is geworden. De klinkerweg is van asfalt geworden en ook de VVV is er niet meer. Geestgronden, 19 (2012), nr. 1 21

Geestgronden - Egmonden | 2012 | | pagina 23