Vaak lijken veranderingen in onze leefomgeving heel langzaam te gaan. Hoe lang kan het wel niet duren voordat een plan werkelijk gerealiseerd wordt? Denk hierbij bijvoorbeeld aan de provinciale weg om Egmond aan den Hoef. Toch is het zo dat als je enkele tientallen jaren terug kijkt je je bijna niet meer voor kunt stellen hoe het vroeger geweest was. Onderstaand artikel geeft hier een leuk voorbeeld van. Jesse van Dijl KIJK OP EEN STUKJE EGMOND VAN TOEN EN NU inleiding Tijdens een fotoavond georganiseerd door Stichting Historisch Egmond en het Regionaal Archief Alkmaar, kreeg ik een fotoalbum van dhr Van Vleuten in handen. Zijn vader had al in de jaren zestig de moeite genomen een fotografisch trucje uit te halen; staan op de plek waar een andere fotograaf vele jaren eerder ook al had gestaan en zo een zelfde foto maken. Dit levert vaak heel leuke tijdsbeelden op met veel verschillen, maar ook herkenning. Dit inspireerde mij om dezelfde plekken nu, weer een halve eeuw later, nog eens op te zoeken. Op mijn verzoek schreef de heer Van Vleuten de volgende korte levensschets van zijn vader de tweedefotograaf. Het zal omstreeks 1963 zijn geweest dat mijn vader (S.C. van Vleuten, in 1905 geboren te Soerabaya en in 1967 op Schuylenburg te Egmond aan den Hoef overleden) het plan opvatte om, op basis van oude foto 's, tal van Egmondse locaties vanuit dezelfde positie te fotograferen. Op die manier wilde hij de veranderingen (over een periode van een halve eeuw of meer!) vastleggen. Nadat mijn ouders in 1962 vanuit Den Haag naar Egmond verhuisd waren om zich op het 'voorvaderlijk familiebezitSchuylenburg te vestigen (Zie het boeiende artikel over 'Schuylenburg en zijn bewonersin Geestgronden 2-3 uit 2007) was mijn vader al spoedig geïnteresseerd geraakt in de oude prentbriefkaarten en andere afbeeldingen van het 'Egmond van Toenzoals die in groten getale nog voorhanden - en verkrijgbaar! - bleken. Eén van de verzamelaars, met wie hij menig uurtje heeft doorgebracht, was zijn bijna- buurman Piet Schotvanger, bijgenaamd 'Pietje Spar' (naar het winkeltje aan de Herenweg). Die kon hem honderduit vertellen over de plekken en de personen die op de vaak vergeelde foto s te zien waren. Wat was er in al die jaren veel veranderd! Of soms verrassend hetzelfde gebleven. 20 Geestgronden, 19 (2012), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2012 | | pagina 22