Het is opvallend dat dialecten soms heel lokaal gesproken worden. Zo hoor je van hetderperdialect twee kilometer verderop, in Egmond aan den Hoef, helemaal niets meer. Daarentegen zijn de dialecten van de andere Noordzee dorpen zoals Wijk aan Zee wel vergelijkbaar met het 'derpers'Op de dialectendag op 17 maart a.s. is er een aantal dialecten te horen. Ook wordt er binnenkort een derperdi alect woordenboek uitgegeven. Dit was aanleiding om onderstaand bijbelverhaal van De Verloren Zoon in hetderpers'' af te drukken. Degene die dit bijbelverhaal vertaald heeft is niet bij de redactie bekend. DE VERLOREN ZOON Inleiding De Verloren Zoon is een van de bekendste parabels uit het Nieuwe Testament. Het is opgetekend door de evangelist Lucas. In de traditioneel-christelijke uitleg van het verhaal staat de jongste zoon model voor de mensen die van het rechte pad zijn afgeweken, de vader verbeeldt de barmhartige reactie van God voor wie berouw van zijn zonden heeft, en de oudste zoon staat model voor diegenen die wel op het rechte pad zijn gebleven maar dienen te aan vaarden dat God berouwvolle afgeweken personen wil vergeven. Het verhaal van de verloren zoon wordt vaak gebruikt als vergelijkende tekst bij dialectvertalingen, bijvoorbeeld in het Dialecticon van Johan Winkler. De tekst van een populair Amerikaans volksliedje, will arise and go unto my father soms aangezien voor een negro spiritual, is ook overgenomen van Lucas. Rembrandt heeft de terugkeer van de verloren zoon verbeeld in een schilderij dat nu in de Hermitage in Sint-Petersburg hangt. Het doek is sterk verdeeld over een rechterflank waar de oudste zoon zwijgend toekijkt en de linkerflank waar de teruggekeerde zoon op zijn knieën zijn berouw betoont aan zijn stra lende vader. Nauwelijks zichtbaar in het midden loert de spanning. De verloren zoon 11. Een man ad twee zóne. 12. De jongste van derloi zaan têge ze 'n vader: Vader, geef main et deel van ons vermöge dat main toekomt. En ai verdeelde et bezit onger derloi. 13. Een paar dage later maakte de jongste alles te gelde en ging op rais ne een veer langd, weer ie ze 'n vermöge der deer joeg. 14. Toen ie der alles deer ejaagd ad, kwam er een zwere öngersnood over et langd en ai begon arremoed te laie. Geestgronden, 19 (2012), nr. 1 15

Geestgronden - Egmonden | 2012 | | pagina 17