Paulus Adriaan Gildemeester werd geboren op 5 maart 1858 in Amsterdam. Zijn familie was vermogend en bezat grachtenpanden in Amsterdam en een huis in Zeist. Ook een eigen grafruimte op begraafplaats Zorgvlied in Nieuwer-Amster behoorde tot het familiebezit. Tijdens zijn leven was de heer Gildemeester een landelijk bekend verzamelaar van Romeinse oudheden en handelaar in antiek. Zo kocht hij een flink deel van een Romeinse schat die tijdens baggerwerkzaamheden in 1895 in de Rijn bij Doorwerth werd aangetroffen. Na zijn dood in 1930 liet hij bij legaat zijn gehele collectie na aan het Rijksmuseum voor Oudheden. Gildemeester haalde hiermee het landelijk nieuws en nog altijd staat de collectie bekend als 'het legaat Gildemeester'. Al met al had hij een flink vermogen vergaard. Eugenie Hasselman werd geboren op 20 augustus 1855 in huize Djoerang in Zoelen. Haar familie had fortuin gemaakt met plantages in Nederlands-Indië en liet het zeer fraaie buitenhuis Djoerang bouwen. Afb. 7 Bronzen vaatwerk uit de collectie van RA. Gildemeester. Nu in het bezit van het Rijksmuseum van Oudheden De heer Gildemeester overleed op 12 februari 1930. Mejuffrouw Hasselman plaatste een overlijdensbericht in Alkmaarsche Courant van 14 februari 1930. Een groot deel van zijn kostbaar antiek meubilair en porselein vermaakte hij aan musea in Amsterdam en Leiden. Na zijn dood bleef mejuffrouw Hasselman het huis bewonen. Oppasser van mejuffrouw Hasselman was een jongeman genaamd Strooker, zoon van de melkboer uit Egmond aan den Hoef. Hij was reeds op 12-jarige leeftijd bij de heer Gildemeester en mejuffrouw Hasselman in dienst getreden. Geestgronden, 19 (2012), nr. 1 11

Geestgronden - Egmonden | 2012 | | pagina 13