Volgens mijn moeder, die ik er gisteren over heb gesproken, zijn de woningen, na gereedkomen inderdaad af en toe door Duitsers bewoond maar moeder weet zeker dat wij daar hebben gewoond tijdens de razzia van 17 december 1944. Vader was ondergedoken op het terrein van de protestantse kerk en moeder was met mij naar haar schoonouders gegaan, die aan de Kloosterweg woonden. Bij terugkomst hadden de Duitsers de deurruit ingeslagen met de kolf van hun geweer omdat er niet werd opengedaan op hun bellen. Dat zij er bij de bevrijding al woonden werd nog eens bevestigd door haar verhaal over de bevrijding. Leo Apeldoorn kwam bij broer Cees melden dat wij bevrijd waren en buurman Cees zei toen tegen mijn moeder, die zwanger was van de tweede, dat ze een bevrijdingskindje zou krijgen. Dat gebeurde op 25 september, toen broer Frits werd geboren. Overigens hebben wij daar gewoond tot 1949, toen de woningen aan De Vennewatersweg gereed gekomen waren en wij, samen met buurman Cees Apeldoorn en zijn gezin, verhuisden naar nummer 17 en 19, weer naast elkaar. Over Egmond-Binnen heb ik trouwens in 2008 een boekje geschreven bij de reünie van de lagere schoolklas uit 1956, die toen 65 werd. Titel 56-65 met een beschrijving van het leven in het dorp en het leven van de klasgenoten. Zeer de moeite waard. Bij het schrijven van dat boekje werd ik er op geattendeerd dat Egmond-Binnen met een streepje geschreven werd. Ik deed het altijd zonder. Aardig nu dat in uw artikel de gemeente Egmond Binnen het zelf ook zonder streepje doet op de bouwtekeningen, niet in de advertentie trouwens. Ik hoop dat ik met mijn verhaal iets heb toegevoegd aan de kennis van de geschiedenis van ons dorp. Het is zinnig om de verhalen van de ouderen onder ons te bewaren, met hun heengaan gaat veel van die wijsheid verloren 142 Geestgronden, 18 (2011), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2011 | | pagina 46