In 2011 is het 125-jarig bestaan van het Oud-Katholieke kerkgebouw gevierd, maar ook het bestaan van 975 jaar parochie van Ste. Agnes. Iedereen kent wel het gebouw aan de Voorstraat, maar wat maakt de Oud-Katholieke kerk nu anders dan de Rooms-Katholieke kerk en wat heeft de Oud-Katholieke parochie voor bijzon ders te bieden? Dit artikel geeft een nader inzicht in de geschiedenis en betekenis voor Egmond aan Zee. Astrid de Groot DE OUD-KATHOLIEKE KERK TE EGMOND AAN ZEE 125 JAAR Als stichtingsjaar van Egmond aan Zee noemt men vaak het jaar 977. Toen zou Walgerus, een herenboer uit Egmond-B innen, tien huizen aan de zee hebben laten timmeren. Deze huizen waren bestemd voor een aantal arme gezinnen, die daar voor niets mochten wonen. Ze mochten vissen in de zee en de enige voorwaarde die deze Walgerus stelde, was, dat ze tien procent van hun visvangst aan de abdij in Egmond-Binnen zouden afstaan. Ter ere van de Heilige Agnes zou Walgerus in 1036 een kapel hebben gesticht. In de loop der jaren zou deze kapel uitgroeien tot een echt kerkje. Tijdens de Reformatie in de zestiende eeuw werd het kerkje van de Heilige Agnes in gebruik genomen voor de protestantse eredienst. In 1571 echter, landde een groep Geuzen op de Egmondse kust. Onder aanvoering van Bartel Entes werd het kustdorp geplunderd en vervolgens in brand gestoken. Ook de Sint Agneskerk werd een prooi der vlammen, maar gelukkig kon de toren gered worden. Een geluk bij een ongeluk. Op de ruïnes van het afgebrande godshuis bouwde men een nieuwe kerk, tegen de in stand gebleven toren aan. Dit kerkje was echter drie maal zo klein als zijn voorganger. Blijkbaar waren de meeste dorpelingen niet overgegaan naar het nieuwe, protestantse, geloof. Afb. 1 Tekening van de oude Agneskerk bij het strand, waarvan de toren in 1741 instortte Geestgronden, 18 (2011), nr. 4 99

Geestgronden - Egmonden | 2011 | | pagina 3