Nu veel dagbladen gedigitaliseerd zijn en op het internet gelezen kunnen worden is deze rijke bron van informatie nu voor vrijwel iedereen toegankelijk. Met een paar trefwoorden en enkele muisklikken kunnen allerlei voorvallen uit het verle den gereconstrueerd worden. Dit geeft vaak een heel andere kijk op het verleden. Jesse van Dijl ONGELUKKEN OP HET STRAND Inleiding We hebben een nazomer en herfst met wel heel prachtig weer gehad. En wat is er dan leuker om naar het strand te gaan en wat te wandelen. Lekker langs het water struinen en na afloop een heerlijk hapje met drankje in een van de paviljoens die nu langer mogen blijven staan. Alleen, omdat het al zo laat in het jaar is, zijn de regels op het strand anders dan in het zomerse hoogseizoen. Veel meer dingen 'mogen' opeens. Links en rechts word je gepasseerd door paarden met ruiters, honden rennen enthousiast achter balletjes aan, tractoren met schuitjes rijden af en aan, wielrenners halen het onderste uit de kan, bestuurbare vliegers scheren over je hoofd, en laatst kwam er zelfs een crossmotor met hoge snelheid voorbij. Dat laatste mag natuurlijk helemaal niet, maar de rest wel. Door al die drukte vraag je je wel eens af hoe dat allemaal goed kan gaan. Veel gevaarlijke situaties doen zich voor. Je moet er toch niet aan denken wat er allemaal mis kan gaan en veel mensen klagen daar dan ook over. En soms hoor je dan het argument "dat had je vroeger allemaal niet". In onze herinnering was het strand vroeger stil en rustgevend. Maar is dat ook zo? Natuurlijk had je vroeger geen gevaarlijke bestuurbare vliegers, maar andere gevaren had je weer wel. En ook die kwamen soms uit de lucht. Zweefvliegkamp Het mag bekend zijn dat Egmond aan Zee begin jaren dertig van de vorige eeuw een zweefvliegkamp kende. Egmond aan Zee kan zelfs gezien worden als de bakermat van het zweefvliegen in Nederland. Er werd gevlogen op het stuk strand tussen Egmond aan Zee en Bergen aan Zee en de vliegtuigen werden met rubberen kabels omhoog 'gekatapulteerd', of met een stalen kabel achter een hard rijdende auto omhoog getrokken. De gehele geschiedenis van dit vliegkamp is in GG, 10 (2003), nr. 1 door P. Groen en R. Leijen prachtig opgeschreven met schitterende afbeeldingen. Toch is het nuttig en, ondanks de ernst van de ongelukken, inmiddels aardig vermakelijk, om wat oude Geestgronden, 18 (2011), nr. 4 133

Geestgronden - Egmonden | 2011 | | pagina 37