De steenlegster\ Johanna Christina Schoenmaker, was de dochter van de halfbroer van Hendrik Day. Deze halfbroer was Mr. Jacobus Johannes Schoenmaker; hij was in 1774 getrouwd met Margaretha Jansdr. van Gaart. Mr. Jacobus Johannes Schoenmaker werd op 12 augustus 1775 door de Erfstadhouder prins Willem V benoemd tot lid van de Vroedschap van Alkmaar. Hoewel een benoeming tot vroedschap voor het leven gold werd door een zogenaamde wetsverzetting op 30 mei 1788 de gehele stedelijke regering en dus ook Mr. J.J. Schoenmaker, door prins Willem V ontslagen. Hij werd niet opnieuw benoemd.10) Het oudste gedeelte van duinboerderij Waterrijk is het huidige woongedeelte wat stamt uit 1776; de in de 19e eeuw aangebouwde stolpn) doet dienst als stal en hooiberg. Zoals te zien is op de plattegrond van 1933 is de ingang van het woongedeelte gesitueerd in de langsgevel, welke zich aan de oostzijde bevindt. Voordat de verbouwing van 1935 plaatsvond bestond de begane grond van het woongedeelte uit een zitkamer, een woonkamer, een ingangsportaal en een slaapkamer. In de zitkamer bevonden zich twee bedsteden en een legkast. De woonkamer had naast een vuurplaats een bedstede, een hangkast en een legkast. Ook bevond zich in de woonkamer de doorgang naar de koestal. De slaapkamer tenslotte was voorzien van een bedstede, een hangkast en een legkast. In het gedeelte van de stolp vinden we naast de koestal, de vaarzenstal, de paardenstal, de dorsvloer en de hooiberg. Door de verbouwing zijn in de zitkamer de bedsteden en de legkast verdwenen, de afmeting van de kamer is niet veranderd. De woonkamer is kleiner geworden en veranderd in een woonkeuken, de doorgang naar de stal is verdwenen, er is een toegangsdeur naar het woonhuis gemaakt in de achtergevel, de toegangsdeur in de langsgevel wordt niet meer gebruikt. Achter de zitkamer en woonkeuken is in het woongedeelte de koelplaats en de boenplaats gerealiseerd. Het portaal alsmede de slaapkamer is gehandhaafd; de laatste is nu voorzien van twee bedsteden en een kast. De indeling van de stolp is nagenoeg niet veranderd. Wel zijn de vaarzenstal en de paardenstal verdwenen waardoor de koestal is vergroot. In het gedeelte van de koestal is een w.c. gerealiseerd. In de naast het gebouw gelegen varkensstal heeft men de paardenstal gemaakt. Een bijzonderheid is dat rondom het erf van de boerderij een gracht is gelegen. Ook om de aan de boerderij grenzende weilanden bevindt zich een gracht, welke via een dammetje vanaf het erf bereikbaar zijn. Deze grachten zijn er al van oudsher, men ziet ze al op de oude kaarten uit de 17e eeuw. Momenteel wordt duinboerderij Waterrijk bewoond door Cornelis (Kees) Zuurbier en zijn vrouw Annelies Neelen. Geestgronden, 18 (2011), nr. 4 127

Geestgronden - Egmonden | 2011 | | pagina 31