Eerste Wereldoorlog De periode die volgde op de viering van het zilveren kerkjubileum tot aan het merkbaar worden van de furie van de Eerste Wereldoorlog, is voor Egmond aan Zee een gelukkige tijd geweest. Een periode die vreedzaam en harmonisch was. Het bevaren van de zee in die periode was zeker niet zonder gevaren. In de eerste dagen van juni 1915 zijn er vier stoomtrawlers met man en muis vergaan, vermoedelijk door zeemijnen. Zeven Egmonders verloren daarbij het leven. Helaas bleef het niet bij deze zeven omgekomenen. Aan totaal honderd Egmonders zou de Eerste Wereldoorlog het leven kosten. Na de oorlog vormde zich een comité onder voorzitterschap van de heer A.C. Bos. Het doel was geld bijeen te brengen voor een monument ter nagedachtenis van de op zee omgekomen Egmonders. Hiervoor kwamen uit het hele land giften binnen. Met zorg koos het comité de plaats voor het monument: te midden van de natuur, op een duin hoog boven het kerkhof, nabij de latere rustplaats van vaders, moeders, vrouwen en kinderen van de slachtoffers. De ontwerper van het monument is beeldhouwer L. Bolle uit Rotterdam. Jaarlijks worden op de avond voorafgaand aan de visserijdag (3 e zaterdag in juni), Zij die op zee gebleven zijn', herdacht. De bloemenkrans van de herdenkingsbijeenkomst, die altijd in de Oud Katholieke kerk wordt gehouden, wordt na afloop door het bestuur van de visserijdag bij het monument gelegd. Tweede Wereldoorlog Reeds in maart 1940 waren Simon Buis en Klaas Wijker, twee nog jonge mannen, op zee door Duitse bommen gedood. Na de capitulatie op 14 mei knaagde in vele huizen dag aan dag de onzekerheid over het lot van familieleden. Egmond aan Zee had in de meidagen kennis gemaakt met wat 'evacuatie' betekende. 1600 mensen uit Loosdrecht werden hier ondergebracht, omdat zij wegens gevaar voor inundatie hun woonplaats hadden moeten verlaten. Eind 1940 werd in de kerk verduistering aangebracht. De gebrandschilderde ramen in het priesterkoor en zangkoor werden afgeschermd met zwart papier. In de kerk hingen een paar verduisteringslampjes, die maar heel weinig licht gaven. Contacten met de vissers en anderen die 'naar de overkant' waren uitgeweken, stonden op een laag pitje. Af en toe kwam via het Rode Kruis wel eens een bericht binnen. Kapelaan A. Zwart werd op 4 mei 1942 gearresteerd en overgebracht naar Sint Michielsgestel. Gelijk met de kapelaan werden nog vier inwoners van Egmond aan Zee gegijzeld: H.A.H. Tiecke, werkzaam voor de Heidemaatschappij, timmer-aannemer A. Medik, hotelhouder Jelle de Vries en vuurtorenwachter Arie Blok. Deze laatste werd spoedig vrijgelaten, 108 Geestgronden, 18 (2011nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2011 | | pagina 12