De heer Jaap de Nijs, achterkleinzoon van kapitein Strootman, die het schilderij jaren onder zijn beheer had, was het reeds lang geleden opgevallen dat de vlaggen op het schip en de titel onderaan, niet dezelfde vernislaag hadden. Hij ging op onderzoek uit en schreef mij het volgende: 'Het was in die tijd gebruikelijk dat de kapitein op zoek ging naar een mooi schilderij van zijn schip. In veel havens beschikten zeeschilders over een voorraad doeken met allerlei typen schepen. De kapitein kon dan kiezen welk het meest leek op zijn schip. De afwerking bestond daaruit dat de redersvlag en de nationale vlag werden toegevoegd en de naam van het schip werd vernoemd. Tijdens een verblijf van enkele dagen in de haven was dit te realiserenAldus de heer de Nijs. Uit het brievenboek van het schip kon worden gedestilleerd welke havens werden aangedaan gedurende de jaren dat het schip voer onder de vlag van reder Jacob Valkering en onder gezagvoering van kapitein Strootman: 1876: juni te Nieuwe Diep; juli te Archangelsk; oktober achtereenv. te Livorno, Algiers en Amsterdam. 1877: maart achtereenv. te Falmouth, Livorno en Brest; april te Brest en Port Talbot; juni te Tarragona; augustus te Dublin; september te Bristol; oktober te Amsterdam. 1878: mei te IJmuiden; juni te Archangelsk; september te Gibraltar; december in reparatie vanwege opgelopen averij. 1879: januari te Genua; februari te Livorno; juni te Falmouth; juli te Kronstad; augustus te St. Petersburg. 1880: april te Amsterdam; juli te Marseille; oktober achtereenv. te Martinique, St. Pierre, Fort de France en Haiti; dec. te Le Havre. 1881: februari te Duinkerken. Aldaar verkocht en onder vreemde vlag. De reder Jacob Valkering was de reder van het schip. Hij werd geboren te Rinnegom op 13 maart 1817 als zoon van Arie Janszoon Valkering, landbouwer, en Grietje Gerritsdr. Burger. Hij huwde in 1868 te Hazerwoude Cornelia van der Poel, geboren te Leimuiden op 1 mei 1837, overleden te Egmond aan den Hoef in 1904, weduwe van Petrus Doeswijk. Jacob was landbouwer. Ook is hij enige jaren gemeenteontvanger van de gemeente Egmond-Binnen geweest en zoals reeds vermeld, is hij ruim 50 jaar organist van de Rinnegommerkerk geweest. In 1862, wanneer de parochie in financiële problemen geraakt vanwege het opeisen van een lening, schieten Jacob en zijn moeder de kerk te hulp. De kerk geeft aandelen van f 500,- per stuk uit waarvan de weduwe Valkering-Burger er 4 koopt en zoon Jacob 2. 86 Geestgronden, 18 (2011), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2011 | | pagina 48