Tot slot is er nog een derde mogelijke verklaring voor de naam Peperstraat. Er bestaat namelijk ook een plant die luistert naar de naam 'waterpeper'. De wetenschappelijke naam van die plant is Polygonum hydropiper. Polygonum verwijst naar de plantenfamilie Duizendknoop, hydropiper betekent waterpeper. Waterpeper is een plant die in ons land vrij algemeen voorkomt op of bij vochtige plaatsen. Het zijn de zaden van deze plant die peperachtig smaken en vroeger als keukenkruid werden gebruikt. Het ontstaan van de straatnaam Peperstraat zou dus ook toe te schrijven kunnen zijn aan de in het wild groeiende, inheemse plant waterpeper. Harde conclusies zijn moeilijk te trekken. Maar als door aanvullend onderzoek aangetoond wordt, dat in of nabij de Peperstraat vroeger de mattenbies groeide of stoelenmatters woonden of werkten, zou dat één van de vorenstaande verklaringen ondersteunen. Wel is duidelijk dat de Peperstraat haar naam niet aan de exotisch specerij kan hebben ontleend. Het lijkt er zeer sterk op dat de naam toch afkomstig van een plantensoort die daar groeide. Enige aanvullende opmerkingen Op de zuidwestelijke hoek van de Abdijlaan en Peperstraat, zie de percelen 100 en 101 in afb. 26, nu huisnummers 25 en 27, bevond zich reeds in de l?e eeuw tot het jaar 1743 een bierstal annex bierstekerij. Dit komt weer overeen met de eerder gememoreerde constatering dat in veel Peperstraten een bierbrouwerij of handel was gevestigd. Een bierstekerij was een soort groothandel die inkocht bij de brouwerijen en aan de plaatselijke horeca, de tapperijen, leverde. Een bierstal was een opslag van bier. Overigens werden in een bierstekerij ook diverse bierbrouwsels gemengd om een constante kwaliteit te verkrijgen. In diverse oude akten vinden we terug dat de hier wonende bierstekers, met enige regelmaat een custingbrief2 verstrekten ten behoeve van bierbrouwers van o.a. 't Springend Paard en de Werelt uit Alkmaar. Op perceel 65, nu huisnummer 26a en 26b heeft een boerenwoning met hooischuur en kapberg gestaan, tussen 1780 en 1786 tevens een smederij. Op huisnummer 84 was in de vorige eeuw, tot aan de bouw van het nieuwe bankkantoor aan de Herenweg, de Coöperatieve Boerenleenbank W.A. gevestigd. 82 Geestgronden, 18 (2011), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2011 | | pagina 44