De 'terp' in Egmond-Binnen is ongeveer twee meter hoger in vergelijking met de directe omgeving en bood aldus de beste mogelijkheid om permanent te bouwen met de minste kans op overstromingen. Ook de Abdij en de Buurkerk stonden op deze verhoging die vandaag de dag nog goed zichtbaar is in de duidelijk hoger gelegen Abdij laan en het kerkhof rond het nederlands hervormde kerkje. Op basis van vorenstaande gegevens, de kaarten van Zoutman en Dou en kronieken mogen we veronderstellen dat de Peperstraat reeds in de zgn. Hoge Middeleeuwen (ca. 950-1270) is ontstaan. Wanneer de naam Peperstraat voor het eerst wordt gebruikt is (nog) niet bekend doch in het begin van de 17e eeuw was deze reeds volledig ingeburgerd. Met dit feit in het achterhoofd kunnen we vrijwel zeker de eerste hypothese, al zou de Peperstraat haar naam aan de exotische specerij te danken hebben, verwerpen. Al lang voordat de handel in peper enige betekenis kreeg, bestonden er reeds veldnamen als "de Pepers" en "de Peperkamp" en moet de Peperstraat in Egmond-Binnen al voor 1602 hebben bestaan. Pas in dat jaar werd de Verenigde Oostindische Compagnie opgericht. Voor enige handel in peper of het bestaan van een opslagloods voor peper in Egmond is geen enkel spoor te vinden. Deze veronderstelling wordt ondersteund door het feit dat in veel andere plaatsen in Nederland de naam Peperstraat al in de middeleeuwen werd gebruikt. Een andere verklaring die te maken heeft met de situatie ter plaatse is meer aannemelijk. Vanaf de 'terp' liep de Peperstraat in zuidelijke richting naar de huidige Vennewatersweg. Het Vennewater, nu een polder, was eeuwenlang een moerassig gebied tussen de Egmondse geestgronden en de strandwal waarop Heiloo en Limmen liggen. Nu groeide in dergelijke overvloedig natte moerasgebieden een plant genaamd "peper", de volksnaam voor de mattenbies (Latijn: Scirpus lacustris). Deze rietachtige plant kan wel 3 meter hoog en 1V2 cm. dik worden. De mattenbies is van oudsher van grote betekenis geweest als grondstof voor bind- en vlechtwerk. Naast manden en matten moeten we hierbij denken aan het stoelenmatten (denk hierbij aan de kniel-/zitstoelen voor kerken en kerkjes die veelal in de Middeleeuwen werden gesticht). Het stoelenmatten is een eeuwenlange bedrijvigheid die ook in Egmond tot in de eerste helft van de 20e eeuw werd beoefend. De mattenbies alias peper werd langs de hier gelegen meren en stroompjes gevonden. Mogelijk is men ook percelen moerasland, de pepers of peperkampen gaan inrichten om de mattenbies in grote hoeveelheden te produceren. Uit het Historisch Kadaster van de Binnen-Egmonden, kunnen we vaststellen dat in ieder geval in 1832 het zuidelijk deel van de Peperstraat tot aan de Vennewatersweg, thans 80 Geestgronden, 18 (2011), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2011 | | pagina 42