Afb. 23 Situatie van Egmond aan Zee in de jaren 1686, 1718 en 1864 volgens de de oorspronkelijke kaart van J. Rollerus. Vervaardigd door Tresling Co 1865 (Regionaal Archief Alkmaar) er een schutter die onder andere zorgt voor het loslopende vee dat terug moet naar de juiste eigenaar. Een 'omroeper van binnenvis' blijft ons wat onduidelijk; waarschijnlijk zorgt hij voor de melding aan de inwoners van het dorp dat er zoetwatervis voorradig is.En als laatste moeten de klapwakers worden genoemd. Ook een wat onbekendere titel, maar klapwakers zijn vergelijkbaar met de meer bekendere nachtwakers, zij bewaken de orde en veiligheid 's nachts. Voorlopers van de veldwachter en nog latere politie. Wat de gesteltheit der Regeringe betreft, dezelve bestaet in een Baljuw en Schout en Secretaris, zynde dezelfde, die over Egmont Binnen en op den Hoef gestelt zijn; In twee Burgermeesteren en vijf Schepenen, zynde hier verder drie Armevoogden en drie Gasthuisvaders, die te zamen vergaderinge houden, maer eene afzonderlyke rekeninge doen, voorts drie Kerkmeesters, twee Exuemeesterseen Bode, een Schutter als mede een Omroeper van den Binnevisch, die nevens de twee Klapwakers door den Schout en Regenten des dorps aengestelt wert De vuurbakens Dan volgt er een gedeelte tekst over een heel belangrijk verschijnsel in Egmond aan Zee; de vuurbakens op de duinen die de zeescheepvaart dienen. Geestgronden, 18 (2011), nr. 2/3 73 .V O III! O n,W"« So.rtf R»IU«i

Geestgronden - Egmonden | 2011 | | pagina 35