en daer by een getal van 36000 mannen gevonden wordende, dit dorp daer zyn aandeel toe heeft moeten leveren, waer na deezen geheelen kust langs verscheide Wachthuizen, Vuurbakens, en Postryders beselt wierden, om tegens eene gedreigde landing van de Engelschen, waer mede deeze Staet alstoen in oorlogh was, de nodige wacht te houden, geschiedende gelyke voorzorge in den Franschen en Engelschen Oorlogh in den jaere 1672. Zeeslagen tegen dezelve volkeren gehouden, heeft men meer dan eens van den Egmondschen strant gezien, dikwyls ook het stranden en vergaen van Oorlogh-Koopvaerdy- en Visschersschepen beschouwt, en ter goeder ure in den jare 1494 een Visch van 150 voeten lengte, die met een hoogen vloet over de bankentegens de hooge duinen aen gesmeten zynde, door het schielyk keeren van den wint en 't aflopen van het water op het drooge leggen bleef. Het bestuur Het bestuur van het dorp ligt in deze periode in de handen van een Baljuw, een vertegenwoordiger van de heer, die tevens Schout, met bestuurlijke en gerechtelijke taken, en Secretaris, verantwoordelijk voor een ordelijk verloop van het bestuurssysteem, is. Naast deze verantwoordelijkheden in Egmond aan Zee heeft hij dezelfde functies in Egmond-Binnen en Egmond aan den Hoef. De drie dorpskernen werden dus toen al als een bestuurlijke eenheid beschouwd. Daarnaast zijn er twee burgemeesters, gekozen uit de belangrijkste en vaak rijkste burgers van het dorp. Deze burgemeesters nemen het dagelijks bestuur voor hun rekening. Vijf schepenen, deze titel bestaat nu nog steeds in Belgische gemeenten, houden zich bezig met rechtspraak. Drie armenvoogden nemen de armenzorg voor hun rekening, deels in geld, en deels in natura. In het gasthuis worden de zieken en ouden van dagen verzorgd, onder leiding van drie gasthuisvaders. Er bestaat veel samenwerking tussen gasthuisvaders en armenvoogden, maar ze hebben hun eigen budgetten en verantwoordelijkheden. Binnen het kerkelijk bestuur zijn er drie Kerkmeesters. Zij zorgen voor de kerkgebouwen en de goederen van de kerk. De schout is door de heer benoemd, de regenten komen uit de bevolking en de kerkmeesters worden via het kerkbestuur benoemd. Voor de meer aardse aangelegenheden benoemen schout en regenten samen de plaatselijke bestuurders en handhavers. Zo zijn er twee exeumeesters aangesteld, ambtenaren waaraan betaald moet worden ten behoeve van de Heer van Egmond bij onder andere erfenissen, aankoop onroerende goederen en tol. Verder is er een bode die de dorpsberichten en brieven rondbrengt, en bestaat 72 Geestgronden, 18 (2011), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2011 | | pagina 34