Afb. 22 'Cagelot of potwalvis, lang omtrent 60 voeten, even benoorden Egmond aan Zee levend gestrand op den 15 februarie 1764'. Maker van de prent C. van Noorde (Regionaal Archief Alkmaar) De Heeren Staten van Hollant en Westfrieslant in den jare 1607 by hope bezitters derEgmonden geworden, zo hebben der zeiver heeren Gecommiteerde Raden nadrhant aen de kerk en Armen de zeezer plaetze gegeven het recht om gedurende eenige maenden een stuiver van ieder gulden van den afgeslagen Visch te ontfangen, worden over zulx heir vier Afslagers van den Visch gevonden, en den Regenten deezes dorps een Omroeper van den Binnenvisch aengestelt, gevende de Afslagh van den Buitenvisch jaerlyx Vyftigh guldens aen den Heer, en die van den Binnenvisch vyf en twintigh gelyke guldens. Merkelyk heeft Arnold ofArent de eerste, zonde 's heeren Jand den eersten en Guidyn van Ysselstein, die in den jare 1409 overleet, dit dorp verbetert door het aenbouwen van verscheide huizen, die zodanigh door den overvloedigen vischvangst van jaer tot jaer aangegroeit zyn, dat de beruchte Bartel Entes, in den jare 1521 alhier uit e enige schepen te lant gestapt, op den 5 april een getal van hondert vyf en dartigh huizen in den brant gestoken heeft. Andere krijgsgevallen heeft dit dorp niet uitgestaen, als eenige doortochten van de Spaenschen en Staetschen in de jaren 1573 en 1574, en dat in den jare 1665 den geheelen duinkant langs van den Helder af tot aen Ter Heide toe de Lantzaten op geweer gestelt, door eenige Gecommitteerde Raden gemonstert Geestgronden, 18 (2011), nr. 2/3 71

Geestgronden - Egmonden | 2011 | | pagina 33