Google books digitaliseert boeken waarop geen auteursrechten meer gelden en maakt deze boeken zo beschikbaar voor iedereen. In een van die boeken uit 1732 vonden de schrijvers van dit artikel een beschrijving van Egmond aan Zee. Hier onder vindt u een bewerking ervan. Een waarschuwing is hierbij op zijn plaats. Het blijkt dat de beschrijving van Egmond aan Zee op een aantal plaatsen niet erg nauwkeurig is. Er zou meer onderzoek nodig zijn om alle feiten te verifiëren. Luc Lassche en Jesse van Dijl HET DORP EGMONT OP ZEE Inleiding Stel je loopt door Egmond aan Zee in het jaar 1732. Het dorp was toen nog klein, er waren nog maar enkele straatjes en nog maar 257 huisjes. Er zullen toen niet meer dan zo'n 1200 Egmonders gewoond hebben. De vissersvloot bestond uit 38 vissersschuiten (in het jaar 1750) waarop elk 5 mannen en één jongen werkten. Volgens beschrijvingen uit later jaren Wandelingen door Nederland met pen en potlood van Jacobus Craandijk, deel 1, 1875) stonk het overal naar de vis en het visafval lag tussen de huizen. Je zou toch graag met eigen ogen willen zien hoe het leven zich in en om de kleine vissershuisjes afspeelde? Zou het 'derps' toen net zo geklonken hebben als we het nu nog kennen? In het boek Kabinet van Nederlandsche en Kleefsche Oudheden uit 1727 vonden we een 'ooggetuige' beschrijving van Egmond aan Zee uit die tijd. Behalve de, toen bekende, geschiedenis van Egmond aan Zee geeft dit artikel ook een leuke inkijk in het dorp Egmont op Zee aan het begin van de 18-de eeuw. Wij willen hier in Geestgronden dit artikel afdrukken (in cursief) tezamen met wat uitleg en toevoegingen om de leesbaarheid groter te maken. We hebben daarvoor het oorspronkelijke artikel opgesplitst in een aantal hoofdstukjes. Een berucht dorp In het eerste stukje refereert de schrijver naar vier tekeningen van Egmond aan Zee uit 1620, die op dat moment al meer dan 100 jaar oud zijn. De vier tekeningen laten alle de St. Agneskerk zien met een aantal omliggende huisjes en boerderijen. Hoewel drie van de vier tekeningen de kerk vanaf vrijwel dezelfde kant laat zien zijn er aanmerkelijke verschillen. De bebouwing rond de kerk is op alle tekeningen verschillend. We beelden hier twee van de vier tekeningen af. Alleen de bebouwing rond de kerk op afb. 19 vertoont enige overeenkomst met de plattegrond uit die tijd. Misschien is er hier sprake van 62 Geestgronden, 18 (2011nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2011 | | pagina 24