Op weg naar een nieuwe kerk Tot nu toe is dit alles een private onderneming daar de R.K.-gemeenschap officieel nog geen bezittingen mocht hebben. Pas in de rumoerige burgeroorlogvan 1780 tot 1788, wanneer in de Nederlanden Patriotten strijden tegen Orangistenen wel in het jaar 1784 komt dan de toestemming voor een hernieuwde R.K.-parochie voor Egmond. Pastoor Kriek beschrijft dat in het Registrum van de kerk in 1824 als volgt: ....'Op den 12 augustus des Jaars 1784: van de hooge overheid de toestemming en het verlof, tot het bouwen van een nieuwe kerk en pastorie, te bekomen en weldra werden nu door den Hoogeerw: Heer A.F. Meijlink de bewoners dezer dorpen, met die van het kleine dorp Wimmenum, tot eene gemeente vereenigd en aan deszelve goedgunstiglijk als eersten Herder toegezonden De Weleerw: Heer J. Lesscher, Die, terwijl men te Rinnegom een gehucht gelegen als in het middenpunt tusschen de voornoemde dorpen den bouw begon en voortzette, den godsdienst verrichtte in een oud gebouw te Egmond binnen, dat, tot in het jaar 1776, in gebruik (tekst wordt hier onleesbaar; Pastoor Janmaat vervolgt/herschrijft in 1871:).. bij de Jansenisten geweest was. Het nieuwe Kerkgebouw door de liefde-giften alleen der gemeentenaren en verdere zorgen van het kerkbestuur in 1785 afgewerkt werd door denzelfden Hoogw Heer Meijlink den 14 september ter uitoefening der godsdienst ingezegend. Afb. 4 Detail kadastrale kaart van Egmond-Binnen uit 1832 voorstellende (210) de eerste Rinnegommerkerk die evenwijdig aan de Herenweg was gebouwd met de ingang aan de achter(oost)kant Geestgronden, 18 (2011), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2011 | | pagina 9