De Roomse gemeente in de Egmonden moest het met slechts één pastoor doen en als deze (in dit geval Petrus 't Zul) in het begin van de 18e eeuw (1723) kiest voor het Jansenisme (de Oud Katholieke kerk) zijn de katholieken die Rome trouw bleven aangewezen op de omliggende gemeentes waaronder Heiloo, Limmen en Alkmaar. In het Registrum Memoriale van de Rinnegommer kerk2), waarin o.a. vastgelegd zijn de pastoors, kapelaans, weldoeners en schenkingen, hebben diverse pastoors aantekeningen geplaatst van bepaalde gebeurtenissen dan wel over de geschiedenis van de parochie. Zo ook en vooral pastoor Janmaat die diende van 1862 tot 1892. Over de overstap naar het Oud-Katholieke geloof schrijft hij in 1871 het volgende: Nadat in het begin der voorgaande eeuw (1723) de katholieken dezer geteisterde streken door den noodlottigen afval der toenmalige pastoors tot de Jansenistische scheuring en ketterij, herderloos waren geworden, hebben ze zich een geruimen tijd, en wel meer dan zeventig jaren lang, ter uitoefening van hunne godsdienstige pligten, naar elders bijv. Heilo of naar Alkmaar moeten begeven Deze tekst was een afschrift van een oudere tekst uit 1824 geschreven door pastoor J.S. Kriek. Schuil(schuur)kerk Het gebouwtje aan de Visweg raakte in verval en werd in 1737 door de Roomse Gemeente van Egmond-Binnen verkocht aan Carolus Pennaert3), de opvolger van 't Zul. Helemaal zonder slag of stoot ging dit niet. Hoewel Pennaert het op persoonlijke titel kocht was hij een Jansenist en de pausgezinde katholieken (hoewel geen priester hebbende) zagen met lede ogen hun kerkgebouw in vreemde handen overgaan. Er waren echter nog maar weinig 'Binner lidmatenvan de Egmondse Roomse Kerk. Er werd nog wel een poging gedaan het te behouden maar het proces daartoe aangespannen door Wouter Brouwer, Jan Twisk en Maarten de Leeuw ging verloren en de katholieken raakten hun kerk kwijt. Wel zat aan deze verkoop het beding van terugkoop verbonden hetgeen ook in 1776 gebeurde. Hetpand, ookwel Preekhuis genoemd, was in 1755 door Pennaert weer verkocht aan zijn opvolger, C. Borger die het uiteindelijk in 1776 weer terugverkocht aan de RK-Gemeente van Egmond-Binnen in de persoon van Jan Kraakman. Jan E. Valkering, Harmen D. Boddemeyer, Jan C. Kaandorp, Jan Mol, Louris Wittebrood en Willem Rongen stonden borg voor het benodigde bedrag van Fl. 3690,-. Bij de koop zaten ook twee percelen grond. Geestgronden, 18 (2011), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2011 | | pagina 8