vertellen hoe het geweest zou moeten zijn. Enkele schrijvers, tijdgenoten van Van Heteren en tevens ij veraars voor herstel van de abdij, zijn Bernard de Bont en Gerrit van den Bosch. Op hun belangrijke bijdragen voor herstel van de abdij gaan we later in. Dat geldt ook voor architect Jan Stuyt, die in 1907 (in opdracht van Pierre Cuypers, toen voorzitter van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg) aan de hand van de genoemde beschrijvingen en schilderijen de eerste reconstructietekeningen van de abdij met de abdijkerk vervaardigde. Ook na hen bleef men schrijven over de abdij. In 1928 verscheen het al eerder genoemde boek: De abdij van St. Adelbert te Egmond' geschreven door Mgr. Dr. A.H.L. Hensen, Jan Stuyt en G.Th.M. van den Bosch. In 1934 verscheen het boekje Vrienden van Egmond' ter promotie van de herbouw van de abdij onder redactie van P. Visser oblaat O.S.B. Hierin werden diverse artikelen opgenomen van schrijvers uit die tijd. In zijn verantwoording stelde hij met een knipoog naar Cato en Carthago 'Ceterum censeo Egmundum esse restituendam''Voor het overige ben ik van mening dat Egmond hersteld moet worden' In 1950 verscheen er een omvangrijk werk waaraan ook diverse auteurs een bijdrage leverden. Dit boek 'Tien eeuwen Egmond' onder redactie van Dom A. Beekman O.S.B. is een bundel opstellen ter gelegenheid van het tiende eeuwfeest van de stichting der abdij in 950. De Benedictijn Jan Hof mag hier als schrijver van het boek 'De abdij van Egmond van de aanvang tot 1573' niet onvermeld blijven. Het verscheen in 1973Een niet gepubliceerd verhaal van zijn hand is getiteld 'De Voorwerkers' Hierin noemt hij als voorvechters voor het herstel van de abdij de volgende personen; Dom Willibrord van Heteren, Dom Richard Schutte, Gerrit van den Bosch en Jhr. Ruijs de Beerenbrouck. Aan het eind van dit artikel zal blijken dat wij zijn mening hierover niet geheel kunnen onderschrijven. Wij missen in zijn opsomming enkele voorwerkers. Recent is het boek over de opgravingen van de hand van Prof. Cordfunke en de 5 delige serie Egmondse Studiën van de heer G.N.M. Vis 'Het klooster Egmond, Hortus Conclususverschenen. Het voorgaande is nog maar een greep uit de beschikbare literatuur. Dom Willibrord van Heteren Hij werd in 1857 te Hulst (Zeeuws Vlaanderen) geboren in een gegoede familie. In de plaatselijke Willibrorduskerk is zijn beeltenis nog steeds te zien in een van de gebrandschilderde ramen, geschonken door zijn familie. Na zijn gymnasiumtijd bij de Jezuïten in Amiëns en Katwijk aan de Rijn 110 Geestgronden, 17 (2010), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 6