schip, genaamd de Jonge Jan, een maand geleden opgehaald in Katwijk aan Zee. Het was daar door Cornelis Kruijt voor een bedrag van dertienhonderd guldens nieuw gebouwd. Hij beklemtoont nog maar eens dat zijn woonplaats Egmond is en dat hij een burger is van de Bataafse Republiek (dat moet verwarrend zijn geweest voor de rechtbank omdat Wijker eerder verklaart een onderdaan van de Prins van Oranje te zijn). Nee, het schip had geen lading aan boord en was ook niet in een andere plaats geweest dan Egmond. Ja, daar zou het schip nadat het vissen klaar was weer terugkeren. Wijker wordt uitgebreid 'doorgezaagd' over de mogelijkheid dat zijn visserschip toch misschien wel passagiers, officieren, soldaten, matrozen, kanonnen, munitie, lading en of brieven of documenten vervoerde. Hij kan al deze vragen ontkennend beantwoorden. De Jonge Jan is niets meer of minder dan een visserschip. Hij bevestigt zijn verklaring door er zijn naam onder te schrijven. Dan is het de beurt aan Cornelis Visser. Hij verklaart 36 jaar te zijn en altijd in Egmond aan Zee te hebben gewoond. Ook hij is een onderdaan van de Bataafse republiek en daarvoor van de Prins van Oranje en hij heeft nooit een andere vorst gediend. Hij is getrouwd en zijn vrouw en kinderen wonen in Egmond aan Zee. Daar is hij ook aan boord gegaan van de Jonge Jan. Ook Visser wordt uitgebreid ondervraagd over het schip, de eigenaar en de aard van het schip. In zijn verklaring bevestigt hij op alle punten datgene dat Wijker eerder heeft verklaard. Hij kan zijn verklaring echter niet ondertekenen en moet volstaan met het zetten van een kruisje. Het verhoor is klaar en notaris John Reynolds maakt de verklaring op. Zaak afgedaan. Ruim tweehonderd jaar later vind ik de stukken in een archiefdoos. Ik heb geen andere aanvullende documenten kunnen vinden. Hoe het verder met de vissersmannen is gegaan is onbekend. Zijn ze in afwachting van het oordeel van de rechtbank opgesloten? Als ze zijn opgesloten, waar gebeurde dat dan en voor hoelang? Wat was het uiteindelijke oordeel van de Britse rechtbank? Zijn ze ooit nog teruggekeerd in Egmond aan Zee? Een paar naspeuringen Tijdens de vijf oorlogen die de Republiek met Groot-Brittannië voert, worden honderden schepen veroverd en of tot zinken gebracht. Dat gebeurt veelal in Europese wateren en het is dan ook goed te verklaren dat in de meeste gevallen gevangen genomen Nederlandse zeelieden in Groot-Brittannië aan land werden gebracht en opgesloten. Dat de vissers ooit zijn teruggekeerd in Egmond staat vast. Op mijn verzoek onderzocht Rob Leijen hoe het de vissers Geestgronden, 17 (2010), nr. 4 145

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 41