f Afb. 10 Jan Stuyt (1868 - 1934) Van zijn tekentafel komen vele katholieke kerken door heel Nederland. Door zijn ontmoetingen met Dom Willibrord van Heteren te Rome en zijn grote kennis van en betrokkenheid bij de Benedictijner kloosters in Beuron en Monte Cassino, raakte hij geïnteresseerd in de historie en het herstel van de Abdij van Egmond. Hij maakte meer dan 100 tekeningen van de oude abdij en zijn droom voor het herstel daarvan. In het mausoleumplan van zijn hand kwam de abdijkerk weer terug. Afb. 11 Dom Richard Schutte (1876 - 1948) Vanaf het jaar waarin Dom Willibrord van Heteren overleed heeft hij zich ingezet voor realisatie van de nieuwe Abdij van Egmond. Zijn passie om dit doel te bereiken was ontstaan en gegroeid onafhankelijk van de passie van Dom Willibrord omdat zij elkaar niet hebben gekend. Gedurende vele jaren is Dom Schutte, als secretaris, de drijvende kracht geweest achter de Sint Adelbertstichting. Daarnaast was hij betrokken bij en actief voor de verschillende comités die hebben bijgedragen aan de stichting van de abdij Afb. 12 Gerrit van den Bosch (1857 - 1931) Vanuit Alkmaar en zijn positie als margarine fabrikant in deze plaats zette hij zich in voor het herstel van katholieke historische plaatsen rond deze stad. Ook hij verdiepte zich in de historie en publiceerde daarover. Hij was nauw betrokken bij het herstel van het bedevaartsoord Onze Lieve Vrouw ter Nood in Heiloo en kocht de Adelbertus Akker te Egmond. Hij wist de oud minister president, Jhr. Ruijs de Beerenbrouck te interesseren voor het herstel van de abdij en via hem de nodige bronnen daarvoor aan te boren. Afb. 13 Jhr. Charles Ruijs de Beerenbrouck (1873 - 1936) In het voorjaar van 1926 nam Gerrit van den Bosch contact met hem op. Hij verwachtte dat Jhr. Ruijs de Beerenbrouck zijn invloed kon aanwenden om de abdij op de oorspronkelijke plaats te herbouwen. De jonkheer stemde toe en werd in 1927 voorzitter van een propaganda comité voor de stichting van de abdij. In 1928 werd er weer een nieuw comité gevormd. In 1933 besloot dit comité tot oprichting van een afzonderlijk comité voor de Geestgronden, 17 (2010), nr. 4 125

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 21